Mark Zuckerberg
Autor Piotr Burakowski - 25 Września 2020

Facebook walczy z dezinformacją. Uderzył w “fabrykę trolli”

Facebook usunął trzy sieci dezinformacji powiązane z rosyjskimi służbami, które mogłyby ingerować w nadchodzące wybory prezydenckie w USA – podaje “The New York Times”.

Facebook twierdzi, że usunięte sieci dezinformacji powiązane są z rosyjskimi służbami specjalnymi, w tym wojskowymi i wywiadu, oraz tzw. Internetową Agencją Badawczą (IRA), czyli rosyjską "fabryką trolli", którą oskarża się o ingerowanie w wybory prezydenckie w 2016 roku.

Gigant usunął strony, choć nie miały one dużego zasięgu. Facebook informuje, że jedną z nich obserwowało 214 osób, a strona skupiała się przede wszystkim na wydarzeniach w Syrii i Ukrainie. Było to działanie zapobiegawcze – jak uzasadniła firma, infrastruktury mogłyby później wpływać na wybory.

“Chcemy działać”

"Nie zauważyliśmy ze strony tych sieci prób bezpośredniego wpływania na tegoroczne wybory. Lecz z racji tego, że powiązane są one ze środowiskami, które ingerowały w głosowanie w 2016 roku, m.in. odpowiadały za wyciek maili Krajowego Komitetu Partii Demokratycznej, chcemy działać" – powiedział "The New York Times" Nathaniel Gleicher, szef Facebooka ds. polityki cyberbezpieczeństwa.

Dodajmy, że działania Facebooka rozpoczęły się niedługo po tym, jak Amerykańska Agencja Cyberbezpieczeństwa i Infrastruktury (CISA) wraz z FBI wydały oficjalne ostrzeżenie przed dezinformacją i cyberatakami, których nasilenie stanowi szczególne zagrożenie przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA. CISA i FBI ostrzegały najbardziej przed rosyjskimi działaniami.

Biden zasnął na wizji? Fałszywe nagranie stało się hitem sieciBiden zasnął na wizji? Fałszywe nagranie stało się hitem sieciCzytaj dalej

Facebook usuwa wpis Trumpa

Przypomnijmy, że Facebook 5 lipca tego roku usunął wpis Donalda Trumpa, ponieważ zdaniem firmy naruszał on zasady dotyczące zakazu rozpowszechniania dezinformacji na temat koronawirusa.

Ubiegający się o reelekcję prezydent USA opublikował na Facebooku wpis, w którym dodał nagranie z fragmentem wywiadu, którego udzielił programowi "Fox & Friends" stacji Fox News. Polityk stwierdza w nim, że dzieci są "niemal odporne" na koronawirusa.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czy koty płaczą? Nie, popularny post to manipulacja
  2. Trzaskowski przeprosił za fałszywą informację. Uderzył nią w polski koncern

– To wideo zawiera fałszywe twierdzenie, że grupa osób jest odporna na COVID-19, co narusza naszą politykę dotyczącą szkodliwej dezinformacji ws. COVID – poinformował rzecznik Facebooka. Dodał, że to pierwszy raz, kiedy firma usunęła wpis Donalda Trumpa za rozpowszechnianie dezinformacji ws. pandemii koronawirusa.

Źródło: "The New York Times"
Foto: Wikimedia.org

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News