Fake news jak odróżnić
Autor Michalina Kobla - 3 Grudnia 2019

Młodzież ma ogromny problem ze wskazywaniem fake newsów. Badania nie napawają optymizmem

Fake news potrafi oszukać każdego? Młodzież z USA została sprawdzona pod kątem reagowania i rozpoznawania fałszywych informacji. Wyniki zdecydowanie nie wypadły satysfakcjonująco.

Fake news to plaga dzisiejszego internetu. Wydaje się, iż młodzi ludzie, będąc obytymi z nowinkami technologicznymi, łatwo wyłapują manipulacje i kłamstwa. Stanford History Education Group przeprowadziło więc badanie na próbie 3446 młodych osób, strukturą odpowiadającej sytuacji demograficznej Stanów Zjednoczonych. Uczniowie mieli do rozwiązania 6 zadań - tylko 3% badanych rozwiązało wszystkie.

Za kampanią Hołowni stanie znana miliarderka? Oficjalny komentarz przeczy medialnym doniesieniomZa kampanią Hołowni stanie znana miliarderka? Oficjalny komentarz przeczy medialnym doniesieniomCzytaj dalej

Fake news trudny do rozpoznania dla młodzieży

W jednym z zadań uczniowie mierzyli się z ocenieniem wiarygodności postów sponsorowanych, a dokładnie artykułu opłaconego przez bank, dotyczącego planowania finansowego. Niewielu ankietowanych uznało, że opłacenie artykułu kwalifikuje materiał prasowy jako mało wiarygodny. W innym studenci zostali poproszeni o ocenę dwóch postów na Facebooku, ogłaszających kandydaturę Donalda Trumpa na prezydenta. Jeden pochodzi ze zweryfikowanego konta Fox News, a drugi z konta, które tylko wyglądało jak Fox News. Zaledwie jedna czwarta uczniów prawidłowo rozpoznała i wyjaśniła swój wybór. Ponad 30 procent studentów twierdziło, że fałszywe konto jest bardziej wiarygodne z powodu niektórych kluczowych elementów graficznych, które zawiera.

Wyniki są jednoznaczne - ogromna część uczniów uczniów w USA ma problem z rozpoznaniem fałszywych informacji. Chociaż badania przeprowadzono w USA, problem powinien zostać dostrzeżony także w innych państwach, w tym oczywiście w Polsce. W szerszej perspektywie oznacza to bowiem, iż w toku edukacji należy zwrócić baczną uwagę na nauczenie młodzieży właściwych metod szukania informacji i oceniania ich pod kątem wiarygodności.

Najlepsze dziś:

  1. Za kampanią Hołowni stanie znana miliarderka? Oficjalny komentarz przeczy medialnym doniesieniom
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. Biznes Info - portal o finansach małych i dużych

źródło: android.com.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News