Faktura oszustwo
Autor Maria Wieczorek - 14 Listopada 2019

Fałszywe faktury w skrzynkach mailowych. Eksperci ostrzegają, zagrożenie jest poważne

Faktura, która dość niespodziewanie pojawiła się w twojej skrzynce mailowej, może być w rzeczywistości narzędziem przestępców. Zespół CERT Polska przestrzega przed otwieraniem podobnych dokumentów, mogących stanowić poważne zagrożenie. Warto więc dowiedzieć się, jak uniknąć tego rodzaju oszustwa.

Faktura od nieznanego najczęściej nadawcy trafiła do twojej skrzynki elektronicznej? To znak, że mogłeś paść ofiarą cyberprzestępstwa. Zespół ekspertów CERT Polska opisał na oficjalnym profilu na Facebooku nową kampanię oszustów, w której ci "rozsyłają załączniki z plikiem ».doc«", opisane jako faktura. Jak ustalono, "dokument zawiera makra powodujące pobranie i zainstalowanie trojana bankowego ISFB/Ursnif".

Dalej specjaliści ostrzegają i tłumaczą:

"Nazwa załączników rozpoczyna się od słowa »faktura« i kończy 6 cyfrową liczbą, np. »faktura_123548.doc«, by nakłonić potencjalne ofiary do otwarcia pliku. Jak zawsze zalecamy chwilę się zastanowić przed otwarciem załączników z wiadomości e-mail, nawet tych pochodzących od znanych nam osób."

Uważajcie na popularne oszustwo. Jeden przedmiot przy kluczach może pozbawić was wszystkich pieniędzyUważajcie na popularne oszustwo. Jeden przedmiot przy kluczach może pozbawić was wszystkich pieniędzyCzytaj dalej

Faktura na twojej skrzynce e-mail mogła zostać przysłana przez oszustów

Jeden z internautów zauważył w sekcji komentarzy, że Office jest przecież domyślnie przygotowane, aby nie otwierać podobnych plików. Przedstawiciele CERT Polska zwrócili jednak uwagę na fakt, iż oszuści namawiają w dokumencie do samodzielnego odblokowania makr, aby otrzymać dostęp do pełnej rzekomo zawartości dokumentu. Specjaliści udostępnili także przykładowy e-mail z kampanii, aby zaprezentować, na jakie wiadomości szczególnie uważać. Możecie go zobaczyć poniżej:

Faktura oszustwo

Źródło:Facebook / CERT Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News