Breloczek oszustwo
Autor Maria Wieczorek - 13 Listopada 2019

Uważajcie na popularne oszustwo. Jeden przedmiot przy kluczach może pozbawić was wszystkich pieniędzy

Breloczek przy kluczach może doprowadzić do utraty całego dobytku? Oszustwo, przy którym złodzieje używają niewinnych potencjalnie zawieszek, staje się coraz bardziej popularne w państwach Europy Zachodniej. Polscy policjanci także przed nim przestrzegają.

Breloczek do kluczy to jeden z najpopularniejszych gadżetów reklamowych, rozdawanych w wielu miejscach przy licznych okazjach. Co ciekawe, niewielka zawieszka może jednak doprowadzić do wielkiej tragedii. W państwach Europy Zachodniej dużą popularność zdobyła metoda kradzieży, w której oszuści rozdają w okolicach stacji benzynowych oraz parkingów breloczki, umożliwiające im obserwowanie miejsca pobytu potencjalnej ofiary. W 2012 roku, kiedy podobne przestępstwo zaczęło coraz częściej powtarzać się w Niemczech i Holandii, rzecznik lubuskiej policji Sławomir Konieczny wyjaśnił w rozmowie z RMF FM:

"Urządzenie ma wbudowany elektroniczny chip, za pomocą którego przestępcy są w stanie szybko ustalić lokalizację użytkownika. W ten sposób, mając potwierdzenie, że opuściliśmy mieszkanie, decydują się na dokonanie włamania."

Facebook podgląda nas przez aparat bez autoryzacji? W sieci pojawił się Facebook podgląda nas przez aparat bez autoryzacji? W sieci pojawił się "dowód", sprawdzamy jak jest naprawdęCzytaj dalej

Breloczek do kluczy może być potencjalnie niebezpieczny

W 2018 roku o podaną metodę oszustwa redakcja naTemat zapytała Martę Mróz z zespołu prasowego poznańskiej policji. Funkcjonariuszka przyznała, że nie przypomina sobie, aby w jej rejonie dochodziło do podobnych kradzieży, jednak zgłaszano je na Pomorzu oraz Śląsku. Jednocześnie policjantka zaznaczyła, iż podobne przestępstwo jest stosunkowo trudne dla samego złodzieja, dlatego też oszuści wybierają najczęściej inne, mniej skomplikowane metody.

Przed kradzieżą z pomocą breloczka przestrzegali jednak jakiś czas temu policjanci z Pleszewa. Jak przekazali, "na razie nie zanotowano takiego przypadku, ale policja otrzymała już ostrzeżenia od funkcjonariuszy zza zachodniej granicy". Funkcjonariusze zaapelowali więc, aby nie przyjmować breloczków, które obca osoba chce nam wręczyć jako niewielki prezent.

O szkodliwej kreatywności złodziei warto pamiętać przede wszystkim w okresie przedświątecznym, kiedy wiele osób planuje na kilka dni wyjechać ze swych domów w rodzinne strony lub na krótki urlop. Wówczas jesteśmy bowiem szczególnie narażeni na podobne oszustwa, które mogą przecież narazić nawet na utratę całego dobytku.

Źródła:RMF FM, naTemat, Policja

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News