Sąd Najwyższy PiS
Autor Maria Wieczorek - 12 Listopada 2019

Sąd Najwyższy podjął decyzje w sprawie wszystkich protestów wyborczych PiS

Sąd Najwyższy przeanalizował wszystkie protesty wyborcze, które zostały zgłoszone przez Prawo i Sprawiedliwość. Jak oficjalnie przekazano, pozostawiono je bez dalszego biegu. To za to oznacza, że żaden z wniosków nie zakończył się sukcesem partii rządzącej.

Sąd Najwyższy zdążył już przeanalizować sześć protestów wyborczych, które zgłosili przedstawiciele ugrupowania pod kierownictwem Jarosława Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że dotyczyły one okręgów nr 75 (Tychy), nr 12 (Grudziądz), nr 92 (Gniezno), nr 100 (Koszalin), nr 95 (Ostrów Wielkopolski) oraz nr 96 (Kalisz). Zespół prasowy instytucji przekazał oficjalnie, iż wszystkie wymienione wnioski pozostawiono bez dalszego biegu.

Nowa partia zainicjowana przez syna Witolda Pileckiego? Nowa partia zainicjowana przez syna Witolda Pileckiego? "To insynuacja"Czytaj dalej

Sąd Najwyższy pozostawił wszystkie protesty wyborcze PiS bez dalszego biegu

Decyzja Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN oznacza, że protesty nie zostały rozpoznane merytorycznie, więc nie będą już poddawane dalszym czynnościom. W tym przypadku uznanie wniosków doprowadziłoby do ponownego przeliczenia kart w zaznaczonych okręgach oraz ich dokładnych oględzin. Tak się jednak ostatecznie nie stanie.

Przypomnijmy, że wszystkie protesty zgłoszone przez przedstawicieli PiS dotyczyły ewentualnego zakwalifikowania głosów uznanych za nieważne w niewłaściwy sposób. Sąd Najwyższy stwierdził jednak, że wnioski nie charakteryzowały się skutecznym i zgodnym z prawdą wskazaniem, że doszło do naruszenia prawa. Jak donosi RMF FM, reprezentanci instytucji zaznaczali już w przeszłości, że "niewielka różnica głosów pomiędzy poszczególnymi kandydatami, a w skrajnych wypadkach nawet różnica jednego głosu, nie może sama w sobie stanowić podstawy dla stawiania zarzutu, iż doszło do nieprawidłowości w postaci niewłaściwego zakwalifikowania głosów jako nieważnych". Powyborcze starania Prawa i Sprawiedliwości nie przyniosły więc pożądanego przez członków partii sukcesu.

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. Netflix komentuje kontrowersje wokół mapy z obozami zagłady. Wcześniej pisał do nich premier
  2. Seniorzy nie powinni adoptować kota ani psa? W sieci nie brakuje szkodliwych mitów na ten temat
  3. Klienci popularnego w Polsce banku zagrożeni. "Przestępcy wykorzystują kilka scenariuszy ataku"

Źródła: Sąd Najwyższy, RMF FM
Foto: KPRM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News