II Wojna Światowa: Słynne zdjęcie to falsyfikat
Autor Michalina Kobla - 1 Września 2019

II Wojna Światowa: Jedno z najsłynniejszych zdjęć jest falsyfikatem

II Wojna Światowa w zbiorowej pamięci kojarzy się z kilkoma symbolicznymi nagraniami i ujęciami. Niewiele osób wie, że słynna seria zdjęć, przedstawiających niemieckich żołnierzy, łamiących polski szlaban graniczny, to falsyfikat.

Scenę łamania szlabanu z polskim godłem kojarzyć możemy z archiwalnych nagrań oraz kilku zdjęć, wielokrotnie reprodukowanych przy okazji wspominania wybuchu II Wojny Światowej. Fotografie ilustrują zarówno podręczniki, jak i artykuły w prasie oraz w internecie.

Afera ściekowa: warszawski radny z PiS skomentował awarię. Pokazał przy tym stockowe zdjęcieAfera ściekowa: warszawski radny z PiS skomentował awarię. Pokazał przy tym stockowe zdjęcieCzytaj dalej

Ujęcie niemieckich żołnierzy łamiących szlaban stało się wręcz ikoną II Wojny Światowej. Swego czasu zostało nawet wykorzystane przez Gazetę Polską, na okładce której pojawił się fotomontaż zdjęcia. Przykładem z dzisiejszej rocznicy może być zmiana obrazu w tle na Twitterze przez portal tvp.info.

II Wojna Światowa: Jedno z najsłynniejszych zdjęć jest falsyfikatem

II Wojna Światowa: Jedno z najsłynniejszych zdjęć jest falsyfikatem

II Wojna Światowa: Ikoniczne zdjęcie jest falsyfikatem

Niewiele osób kojarzyć może jednak, że scena łamania szablonu została zaaranżowana i stanowiła część propagandy w III Rzeszy. Zdjęcie zostało wykonane w Kolibkach i nie przedstawia prawdziwego przejścia granicznego. Nie widzimy na nim również "niemieckich żołnierzy". Są to policjanci z formacji gdańskich, przebrani w mundury wojskowe.

Seria zdjęć została wykonana na zamówienie i miała na celu służyć nazistowskiej propagandzie. Potwierdził to jeden z obecnych na miejscu żołnierzy, Hermann Rausch.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News