Ile godzin powinno się spać? Naukowcy obalają najpopularniejsze mity
Autor Michalina Kobla - 3 Sierpnia 2019

Ile godzin powinno się spać? Naukowcy obalają popularne mity

Ile godzin powinno się spać? Jakie nawyki i substancje mogą pomóc osobom cierpiącym na bezsenność? Ilość mitów na temat snu, krążących w internecie nie ustępuje miejsca tym, dotyczącym innych aspektów zdrowia. Grupa naukowców z New York University School of Medicine postanowiła je przeanalizować i naprostować niektóre, szkodliwe zalecenia.

To, ile godzin powinno się spać zależy oczywiście od indywidualnego przypadku, ale lekarze z łatwością mogą wyznaczyć widełki, których przekraczanie jest szkodliwe. Z badania opublikowanego w kwietniu tego roku na łamach "Sleep Health" wynika, że najpopularniejszym mitem dotyczącym snu jest właśnie ten, mówiący, że wystarczy nam 5 godzin spędzonych w objęciach Morfeusza dziennie. W dłuższej perspektywie za takie niedosypianie zapłacić możemy własnym zdrowiem.

Nim naukowcy z University School of Medicine wyodrębnili wspomniany mit, jako najpopularniejszy, przeczesali ponad 8 tys. stron internetowych. Obalenie go jest szczególnie ważne, ponieważ spośród całej reszty szkodliwych porad to wlaśnie ta jest najgorźniejsza dla zdrowia w dłuższej perspektywie.

Ile godzin powinno się spać?

Z pewnością więcej niż 5. Naukowcy odnieśli się do potrzebnej długości snu, wspominając również o micie, dotyczącym leczniczej wartości drzemek, w przypadku problemów z bezsennością. Spać powinniśmy co najmniej 7 godzin. Jeżeli mamy problemy z zaśnięciem, drzemki w ciągu dnia tylko pogłębią nasz problem. Należy również pamiętać o tym, aby kłaść się o podobnej godzinie.

National Sleep Foundation wraz z grupą naukowców i lekarzy wyodrębniła różne, zalecane widełki w zależności od wieku. Liczba godzin, jakie powinniśmy przespać w ciągu dnia z czasem maleje, jednak dorosłe osoby powinny spać od 7 do 9 godzin na dobę.

Mateusz Morawiecki pomaga opozycji w kampanii wyborczej? Sprawdzamy teorię serwisu Najwyższy Czas!Mateusz Morawiecki pomaga opozycji w kampanii wyborczej? Sprawdzamy teorię serwisu Najwyższy Czas! Czytaj dalej

Jak jeszcze NIE radzić sobie z bezsennością?

Kolejne, wyodrębione przez naukowców mity, dotyczą leczenia bezsenności. Wbrew temu, co można przeczytać na niektórych stronach internetowych, alkohol nie pomaga w tej przypadłości. Intuicyjnie, mogłoby się wydawać, że po kilku głębszych usypiamy z większą łatwością. Samo w sobie jest to prawdą, ale sen w jaki wówczas zapadamy nie jest tak głęboki, jak powinien. Z tego powodu po alkoholu zwyczajnie się nie wysypiamy.

Jeszcze jeden mit, o którym wspominają w swoim badaniu naukowcy, odnosi się do chrapania. Ta nieprzyjemna przypadłość bywa często bagatelizowana i określana mianem "naturalnej", bądź "niegroźnej". Rzeczywiście, chrapanie nie zawsze jest symptomem choroby, jednak w wielu przypadkach może być objawem problemów z oddechem bądź sercem. Z tego właśnie powodu nie należy go bagatelizować.

Badanie naukowców warto wziąć sobie do serca. Sen jest jednym z najważniejszych, choć często niedocenianych czynników wpływających na nasze zdrowie i samopoczucie. Przypomina o tym jedna z autorek pracy, prof. Girardin Jean Louis.

- Sen jest ważny dla zdrowia i powinny być podejmowane większe wysiłki w celu edukowania w tym temacie społeczeństwa. Na przykład lekarze, dyskutując o tym z pacjentami mogą sprawić, że szkodliwe mity przestaną podnosić zagrożenie ich pacjentów chorobami serca, otyłością i cukrzycą - przypomina profesor.

źródło: sleephealthjournal.org

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News