Imigranci Twitter
Autor Maria Wieczorek - 9 Listopada 2019

Mieli być Somalijczycy lecący do Niemiec, w rzeczywistości grupa wracała do Nigerii. Antyimigrancki fejk na Twitterze

Imigranci z jednego z afrykańskich państw ponownie stali się tematem fałszywego wpisu na Twitterze, który szybko zdobył dużą popularność. W poście autor zasugerował, że grupa czarnoskórych mężczyzn, uwiecznionych na udostępnionym przez niego zdjęciu, to osoby lecące z Somalii do Niemiec. W rzeczywistości fotografia przedstawia jednak Nigeryjczyków, którzy z własnej woli wracają do swego kraju z Libii.

Imigranci z Somalii czy Nigeryjczycy wracający do domów? Na Twitterze ogromną popularność zdobywać zaczęło zdjęcie, które przedstawia dużą grupę czarnoskórych mężczyzn na pokładzie samolotu. Publikujący fotografię internauta podpisał ją ironicznie:

"Pierwszy transport do Niemiec somalijskich rodzin. Same matki i dzieci. Oczywiście na koszt niemieckiego podatnika. Ktoś pod tym zdjęciem dał trafny opis. Cytuje: »To są żołnierze NWO. Bezwzględni jak somalijscy piraci. Będzie się działo w Europie«."

Bohaterka programu TVN podała się za farmaceutkę, choć nią nie jest? Naczelna Izba Aptekarska interweniujeZdjęcie powstało w 2016 roku. Tę samą fotografię znajdujemy na stronie Libyan Express z podpisem: "Migranci dobrowolnie wracają do domu do Nigerii lotem czarterowym IOM z Libii".

Jak się więc okazuje, podpis zdjęcia jest całkowicie fałszywy i ma na celu dodatkowe wzmocnienie nastrojów antyimigranckich wśród części społeczeństwa. W rzeczywistości fotografia powstała w innych okolicznościach, niż stwierdzono to na Twitterze.

Imigranci Twitter

Imigranci Nigeria

Imigranci Libia

Źródła: Twitter, State Secretariat for Migration Szwajcaria, Libyan Express

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News