Wózek z zakupami
Autor Piotr Burakowski - 1 Października 2020

Niespodziewany wzrost inflacji. Ceny jakich produktów zaważyły?

Analitycy zakładali, że inflacja w Polsce zaliczy wyraźny spadek. Tymczasem we wrześniu doszło do jej nieoczekiwanego wzrostu. Inflacja sięgnęła obecnie 3,2 proc. rocznie, podczas gdy w sierpniu było to do 2,9 proc.­ – podaje “Rzeczpospolita”.

Ankietowani przez dziennik ekonomiści przeciętnie oceniali, że inflacja utrzymała się na sierpniowym poziomie – zaledwie dwóch z 23 uczestników ankiety liczyło się ze wzrostem inflacji powyżej 3 proc. rok do roku.

mbank - twitter

Wstępne dane GUS sugerują, że za wzrost inflacji odpowiadają przede wszystkim ceny żywności, paliwa i energii.

Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News

"Inflacja bazowa przyspieszała stale od początku 2019 r. do lipca br., gdy sięgnęła najwyższego od 20 lat poziomu 4,3 proc. W sierpniu jednak wyhamowała do 4 proc., a ankietowani przez »Rzeczpospolitą« ekonomiści spodziewali się jej kolejnej zniżki we wrześniu, do 3,9 proc." – czytamy w dzienniku.

"Według naszych wyliczeń inflacja bazowa we wrześniu wzrosła (zapewne do 4,1-4,2 proc. rok do roku), zamiast spaść" – zwracają uwagę na Twitterze ekonomiści z banku Pekao S.A.

Bezrobocie, inflacja i PKB. Wychodzimy obronną ręką na tle UEBezrobocie, inflacja i PKB. Wychodzimy obronną ręką na tle UECzytaj dalej

"Szczątkowe dane podane przez GUS sugerują, że mamy co najmniej wyrównanie rekordów inflacji bazowej (4,3 proc.). Inflacja jeszcze powróci do spadków. Nie będą one jednak tak duże jak sądziliśmy" – piszą z kolei ekonomiści z mBanku.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: Marek BAZAK / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News