Andrzej Duda
Autor Piotr Burakowski - 30 Września 2020

Duda zatrudnił członka rodziny jako degustatora win? Przyglądamy się popularnej grafice

W internecie pojawiła się fałszywa grafika, zarzucająca prezydentowi Andrzejowi Dudzie nepotyzm. Napisano w niej, że w Kancelarii Prezydenta RP zatrudniono jako degustatora win 21-letniego syna kuzynki Andrzeja Dudy. Tymczasem jest to nieprawda – ustalił AntyFAKE.pl.

Na grafice napisano: "SKANDAL!!!!!!!! Ten chłopak to 21-letni Grzegorz Staromiejski, syn kuzynki prezydenta Dudy!!! Kilka dni temu został zatrudniony w kancelarii prezydenta jako degustator win za 6 000 zł miesięcznie!! NIECH POLSKA DOWIE SIĘ O NEPOTYZMIE!!!!!!! (pisownia oryginalna)".

marek-borowski

Kim jest mężczyzna na zdjęciu

Mężczyzna na zdjęciu to tymczasem Grzegorz Nowowiejski (a nie Staromiejski), wiceprezes okręgu krakowskiego partii KORWiN. O tym, że mamy do czynienia z fałszywą grafiką, pisał już trzy lata temu serwis Pikio.pl, ale fake news jest wciąż odgrzewany.

O grafice napisał 25 września tego roku na Twitterze były marszałek Sejmu Marek Borowski:

"Panie Prezydencie! Proszę niezwłocznie zdementować tę informację, bo jeszcze ktoś pomyśli, że to prawda...". Tweet z udostępnioną grafiką został podany dalej 688 razy, zacytowany 135 razy i polubiony 2,1 tys. razy.

Duda odpowiada na zarzuty

Andrzej Duda odpowiedział następująco Markowi Borowskiemu:

"Panie senatorze, nie wiem skąd wziął Pan to kłamstwo, ale do tej pory myślałem, że mimo różnic w poglądach jest Pan człowiekiem z klasą, który porusza się w granicach przyzwoitości. Widzę, że nie. Przykro mi".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Testy na koronawirusa nie są wiarygodne? Ekspert odpowiada
  2. Musk wzbudził kontrowersje słowami o pandemii. Sprawdzamy, ile ma racji [ANALIZA]

Marek Borowski zwrócił zaś uwagę, że po informacji o zatrudnieniu przez Andrzeja Dudę córki jako doradcy społecznego (przypomnijmy: Kinga Duda nie otrzymuje za tę pracę wynagrodzenia) "ludziom chodzą po głowie najrozmaitsze podejrzenia".

TVP Info komentuje

Głos w sprawie zabrał nawet w ostatnim czasie portal TVP Info, w którym opublikowano newsa pt. "Senator Borowski powiela fake newsa i uderza w prezydenta RP". Dodajmy, że fałszywa informacja jest rozpowszechniana także na facebookowych grupach, które są przeciwne partii rządzącej, jak np. "My Polacy Przeciwnicy PIS-u", gdzie w związku z grafiką padły krytyczne słowa pod adresem prezydenta.

Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: WOJTEK RADWANSKI / AFP / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News