ING Bank Śląski oszuści
Autor Maria Wieczorek - 9 Listopada 2019

Klienci dużego polskiego banku zagrożeni. "Przejmują kartę SIM, by ukraść pieniądze z konta"

ING Bank Śląski wydał oficjalne, skierowane do klientów ostrzeżenie przed oszustami. Jak przekazano, złodzieje "przejmują kartę SIM i dostają się do konta bankowego". Warto więc poznać zaskakującą metodę działania wyłudzaczy, aby nie paść ich ofiarą.

ING Bank Śląski opublikował na swej stronie internetowej komunikat: "Nagle przestała Ci działać karta SIM w telefonie? To może być atak oszusta". Jak przekazano, złodzieje znaleźli zaskakujący sposób na to, aby wykradać środki z kont swoich ofiar. Są w stanie przechwytywać wszystkie połączenia i SMS-y innej osoby dzięki skopiowaniu wspomnianej karty SIM. To daje im za to możliwość potwierdzania przelewów na inne konta oraz zmieniania haseł do internetowej bankowości, całkowicie odcinając właścicieli od ich pieniędzy.

Masz konto w mBanku? Uważaj, złodzieje wyłudzają SMS-y, by kraść oszczędnościMasz konto w mBanku? Uważaj, złodzieje wyłudzają SMS-y, by kraść oszczędnościCzytaj dalej

ING Bank Śląski ostrzega

Przedstawiciele ING Banku Śląskiego wytłumaczyli, w jaki sposób oszuści kopiują karty SIM swoich ofiar. Proceder wygląda następująco:

"Oszust, aby wyrobić kopię Twojej karty SIM u operatora, potrzebuje najpierw szeregu informacji o Tobie: imię, nazwisko, numeru PESEL, nazwisko panieńskie matki. Z pozyskanymi danymi oszust udaje się do operatora i pod pretekstem np. utraty telefonu wyrabia duplikat karty SIM. W tym momencie Twoja oryginalna karta SIM zostaje odcięta od sieci komórkowej. Brak zasięgu, brak możliwości wykonywania lub odbierania połączeń i wiadomości. Od tej pory wszystko, co się miało dostać na Twój numer telefonu, trafia do oszusta - na telefon z duplikatem karty. Wcześniej jednak oszust musi również zdobyć login i hasło do Twojej bankowości. Jeśli mu się to uda, dostanie się do Twoich pieniędzy. Sposobów na przejęcie danych logowania jest kilka. Jeden z najczęściej wykorzystywanych to rozpowszechnianie podrobionych stron bankowości."

Bank apeluje więc do klientów o ostrożność w czasie logowania oraz korzystania z internetowej bankowości. W przypadku odkrycia, że padło się ofiarą złodziei, należy jak najszybciej zgłosić sprawę policji. Aby odciąć oszusta od swojego konta, warto także o przestępstwie poinformować przedstawicieli ING.

Źródło: ING Bank Śląski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News