InPost SMS
Autor Michalina Kobla - 23 Października 2019

Oszuści podszywają się pod InPost. Dostałeś podejrzanego SMS-a? Nie daj się nabrać

InPost padł ofiarą oszustów, którzy zaatakowali osoby oczekujące na odbiór paczki. Zespół CERT Polska przekazał, iż do grupy klientów firmy dostawczej trafiły fałszywe SMS-y z prośbą o pobranie nieautoryzowanej aplikacji. Jeżeli otrzymaliście podobną wiadomość, nie dajcie się nabrać.

InPost zrezygnował jakiś czas temu z rozsyłania klientom SMS-ów, które zawierały informacje o statusie paczki. W przeszłości zdarzało się bowiem, że oszuści podszywali się pod przedstawicieli firmy, rozsyłając jej klientom fałszywe wiadomości i wyłudzając niemałe kwoty. Rzecznik InPost Wojciech Kądziołka przekazał wówczas redakcji Gazeta.pl:

"Jako jeden z pierwszych operatorów logistycznych w Polsce całkowicie rozwiązujemy problem, z jakim boryka się branża, czyli z fałszywymi SMS-ami. Od teraz informujemy: InPost nie wysyła żadnych informacji o płatnościach lub statusie przesyłki poprzez SMS."

Super Express ogłosił podwyżkę 500 plus. Na razie to nic pewnegoSuper Express ogłosił podwyżkę 500 plus. Na razie to nic pewnegoCzytaj dalej

InPost znów ofiarą cyberoszustów

Obecnie wiadomości na temat swojej paczki sprawdzić można jedynie za pośrednictwem oficjalnej aplikacji mobilnej. Zmiany nie zlikwidowały jednak niestety zagrożenia, które skłoniło przedsiębiorstwo do wykonania podobnych kroków. Stało się wręcz odwrotnie - oszuści postanowili wykorzystać taki stan rzeczy i znaleźli nowy sposób na wyłudzanie danych oraz pieniędzy klientów InPost. Grupa CERT Polska przekazała za pośrednictwem Facebooka:

"Ostrzegamy przed kampanią podszywającą się pod InPost - Paczkomaty, Kurier. Przestępcy rozsyłają SMS z informacją o śledzeniu paczki za pomocą aplikacji mobilnej, wraz z linkiem do jej pobrania. Złośliwa domena, do której kierowane są ofiary to inpost24[.]tk. Celem atakujących jest infekcja urządzeń z systemem Android złośliwym oprogramowaniem Cerberus, za pomocą którego przestępcy wykradają pieniądze oraz dane. Pamiętajcie również o tym, aby nie instalować oprogramowania spoza Google Play. Osobom, które zainstalowały program z domeny przestępców, zalecamy przywrócenie telefonu do ustawień fabrycznych."

InPost oszustwo

Źródło:Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News