Jak dokarmiać ptaki zimą
Autor Maria Wieczorek - 16 Listopada 2019

Planujesz zimą dokarmiać ptaki? Eksperci radzą, jakich popularnych błędów nigdy nie popełniać

Jak dokarmiać ptaki, aby w okresie zimowym skutecznie im pomóc? Wspieranie zwierząt podczas mrozów staje się z roku na rok coraz bardziej popularne, wchodząc dużej grupie Polaków w pozytywny nawyk. Warto jednak dowiedzieć się, jakie znane powszechnie pomysły na ratowanie ptaków mogą im niestety realnie zaszkodzić.

Jak dokarmiać ptaki w okresie zimowym? Sama decyzja o niesieniu pomocy zwierzętom w czasie mrozów jest oczywiście bardzo dobra i może pociągnąć za sobą chociażby wartości edukacyjne dla dzieci, które będą uczestniczyły w budowie karmnika, a później obserwowały przylatujące do niego wróble czy sikorki. Aby jednak rzeczywiście skutecznie pomagać, trzeba pamiętać o najważniejszych poradach ekspertów w tej kwestii. Jak się bowiem okazuje, wiele popularnych twierdzeń na temat zimowego dokarmiania ptaków znacznie mija się z prawdą.

Jak dokarmiać ptaki w okresie zimowym?

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie powinno się dokarmiać ptaków samym chlebem lub resztkami ze stołu. Po pierwsze pokarm ten jest bowiem ubogi w składniki odżywcze, których potrzebują zwierzęta, aby przetrwać zimę. Po drugie wprowadzenie ptakom podobnej "diety" może doprowadzić do wystąpienia u nich przede wszystkim chorób układu pokarmowego albo też po prostu wycieńczenia. Czym w takim razie karmić ptaki? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, którzy zaznaczają, że pokarm przede wszystkim "musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw".

Testowanie kosmetyków na zwierzętach: fakty i mity. Wiesz, które marki są już cruelty-free?Testowanie kosmetyków na zwierzętach: fakty i mity. Wiesz, które marki są już cruelty-free?Czytaj dalej

Przy doborze wystawianego pożywienia możemy wziąć też pod uwagę preferencje żywieniowe poszczególnych gatunków. Eksperci GDOS radzą, aby "drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych", a "większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem". Dla sikor i dzięciołów dobrze jest przygotować kawałki surowej, nieosolonej słoniny, która nie może jednak pozostawać wywieszona przez czas dłuższy niż dwa tygodnie. Ptaki wodne warto dokarmiać ziarnami zbóż, kukurydzą oraz drobno pokrojonymi warzywami, a kosy lub kwiczoły "pokrojonymi jabłkami, owocami rokitnika, borówkami, albo rodzynkami czy suszonymi morelami".

Warto też pamiętać, aby po przeminięciu okresu mrozów nie kontynuować dokarmiania. Ptaki stają się przez to bowiem mniej samodzielne i mogą nie poradzić sobie z poszukiwaniem pokarmu w innych miejscach. Z tego samego powodu nie można zacząć dokarmiać, po czym niespodziewanie go przerwać. Jeżeli ptaki zdążą przyzwyczaić się do danej lokalizacji, gdzie czeka na nie pokarm, będą do niej wracać. To za to zwiększy ryzyko całkowitego uzależnienia ich od człowieka nawet przy nadejściu wiosny.

Przy instalowaniu karmnika warto też zadbać o to, aby znajdował się w bezpiecznym miejscu, któremu nie będą w stanie zagrozić na przykład koty. Poza tym trzeba pamiętać o regularnym jego czyszczeniu (w rękawiczkach), co pozwoli ustrzec się przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych bakterii, oraz o wystawianiu ptakom poidełka z czystą wodą.

Źródło: Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News