Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda na zdjęciu z Sejmu
Autor AntyFAKE - 16 Sierpień 2019

Kaczyński, za nim Duda. Manipulacje wokół głośnego zdjęcia z Sejmu

Jarosław Kaczyński przez dużą część opinii publicznej postrzegany jest jako działacz, który zakulisowo i nieoficjalnie "rozgrywa" polską politykę. Kiedy więc 15 sierpnia, w dniu Święta Wojska Polskiego, jeden z posłów udostępnił zdjęcie, na którym prezes PiS w żołnierskiej asyście składa wieniec, a dopiero za nim ustawia się prezydent Andrzej Duda, w sieci rozpoczęła się burzliwa dyskusja. Jak się jednak okazało, fotografia została wykonana rok temu, w całkowicie innych okolicznościach.

Jarosław Kaczyński w asyście wojskowej składa wieniec, za nim ustawia się Andrzej Duda, później marszałkowie Sejmu i Senatu oraz prezes Rady Ministrów. Na głośnym zdjęciu, które zostało opublikowane na Twitterze przez Cezarego Tomczyka, widzimy jedynie prezesa PiS oraz prezydenta, rzeczywiście czekających na możliwość złożenia kwiatów w tej właśnie kolejności. Poseł PO udostępnił zdjęcie 15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego. Opatrzył je przy tym opisem:

"Polska w 2019 roku na jednym zdjęciu.... #upadek"

Fake newsy TVN. Stacja nie wystrzegła się podania nieprawdziwych informacjiFake newsy TVN. Stacja nie wystrzegła się podania nieprawdziwych informacjiCzytaj dalej

Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda na głośnym zdjęciu

Podpis zawierał więc informację, że fotografia pochodzi z bieżącego roku. To mogło za to sugerować, że została wykonana tego samego dnia, podczas uroczystości państwowych. Nie jest to jednak prawda.

W rzeczywistości zdjęcie zostało wykonane w Sejmie, podczas oficjalnego odsłonięcia tablicy upamiętniającej prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku. Warto zaznaczyć, że omawiana uroczystość odbyła się w 2018, a nie w 2019 roku. Jarosław Kaczyński został więc najpewniej dopuszczony do składania wieńca jako pierwszy ze względu na fakt, iż jest najbliższą rodziną zmarłego polityka. 

Cezary Tomczyk został już upomniany przez wielu internautów, w tym niektórych polityków oraz dziennikarzy. W żaden sposób nie skomentował jednak sprawy.

Jarosław Kaczyński i Andrzej Duda

Źródło: Twitter

Zobacz także

  1. LimeBand nie wykrywa tabletki gwałtu? Kontrowersje wokół opaski, która miała być innowacyjna
  2. Marsz Równości w Zabrzu wzbudza kontrowersje. Może być ustawką
  3. Przyczynił się do spopularyzowania terminu fake news. Teraz krytycznie ocenia jego ewolucję
  4. Beata Szydło została uznana sprawczynią kolizji. WPolityce publikuje sugestywną informację na temat stłuczki
  5. Skutki rozpowszechniania nieprawdziwych informacji są poważniejsze, niż się wydaje
  6. Manipulacja: Jak się bronić przed fake newsami?