Komary a koronawirus
Autor Maria Wieczorek - 26 Maja 2020

Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Eksperci odpowiedzieli na pojawiające się w sieci pogłoski

Komary mogą przyczynić się do zwiększenia liczby zakażonych? Podobne pogłoski zaczęły pojawiać się w sieci, gdy na dworze zrobiło się nieco bardziej ciepło i wiosennie. Na szczęście z tezami bardzo szybko zmierzyli się prawdziwi eksperci.

Choć majowa pogoda nie okazuje się w tym roku wyjątkowo sprzyjająca, już wkrótce będziemy mogli cieszyć się słońcem i wysokimi temperaturami. Wraz z nimi pojawią się jednak niestety także komary, które w kontekście pandemii COVID-19 wywołały w niektórych komentujących poważny niepokój. Powstały bowiem teorie, jakoby rzeczone owady miały przenosić koronawirusa.

Awantura o COVID-19 i szczepionki w programie śniadaniowym. Znany sportowiec promował antynaukowe twierdzeniaAwantura o COVID-19 i szczepionki w programie śniadaniowym. Znany sportowiec promował antynaukowe twierdzeniaCzytaj dalej

Komary a koronawirus

O tym, ile prawdy jest w rzeczywistości w podobnych twierdzeniach, opowiedzieli wreszcie przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia. Wydano bowiem w tej sprawie specjalny komentarz, który może uspokoić najbardziej zmartwionych kwestią internautów.

- Nie ma dotąd żadnych informacji ani dowodów, aby sugerować, że nowy koronawirus może być przenoszony przez komary. Jest bowiem wirusem układu oddechowego, który rozprzestrzenia się głównie poprzez kropelki, powstające, gdy zarażona osoba kaszle lub kicha, lub poprzez kropelki śliny, czy też wydzieliny z nosa. Aby się zabezpieczyć, często czyść ręce środkami z alkoholem lub myj je wodą z mydłem. Unikaj także bliskiego kontaktu z każdym, kto kaszle i kicha - przekazano za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej WHO.

Po raz kolejny apelujemy więc o rozwagę i dystans w czasie zapoznawania się z pogłoskami na temat koronawirusa, które od tygodni krążą niestety w sieci.

Źródło: WHO
Foto: Pixabay / lukasz_gl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News