Koniec świata asteroida
Autor Maria Wieczorek - 20 Listopada 2019

Dzisiaj w nocy Ziemię minie asteroida. Doniesienia o końcu świata, uderzeniu i kataklizmie są przesadzone

Koniec świata, który zapowiadało krzykliwymi, pełnymi dramatyzmu nagłówkami część krajowych mediów, nie czeka nas zdecydowanie tej nocy. Rzeczywiście asteroida 481394 (2006 SF6) o godzinie 1:01 w stosunkowo bliskiej odległości minie Ziemię, jednak ludzkości nie grozi przy tej okazji sugerowany kataklizm. O bezpieczeństwie planety zapewniają przede wszystkim naukowcy z NASA.

Koniec świata nie czeka nas oczywiście w nocy ze środy na czwartek, chociaż podobnych sugestii nie brakuje w niektórych tabloidach. Jak jednak narodził się pomysł, że akurat dziś dojdzie do apokalipsy? O godzinie 1:01 Ziemię minie asteroida 481394 (2006 SF6), która ma 280 do 619 metrów średnicy i porusza się z prędkością 28,5 tys. km/h. Chociaż brzmi to poważnie, najbliższa odległość między obiektem i planetą wyniesie 4,3 mln km. Jak przekazali eksperci z NASA, jest to odcinek 11 razy większy, niż ten między Ziemią i Księżycem, co dużo lepiej obrazuje skalę zajścia.

Czekasz na przesyłkę? Uważaj, hakerzy podszywają się pod DHLCzekasz na przesyłkę? Uważaj, hakerzy podszywają się pod DHLCzytaj dalej

Koniec świata nadchodzącej nocy, czyli kolejny fake news o asteroidzie

Omawiane zdarzenia często stają się podstawą do snucia przez niektóre tabloidy teorii o rzekomej apokalipsie. Naukowcy stanowczo zaznaczają jednak, że nie powinniśmy wierzyć tego rodzaju sugestiom. Paul Chodas z Centrum Badania Bliskich Ziemi Obiektów NASA przekazał, iż podobny obiekt na pewno nie uderzy w Ziemię w ciągu najbliższych 200 lat. Ekspert wytłumaczył także:

"Jest ekstremalnie mało prawdopodobne, że asteroida o rozmiarach 2006 SF6 uderzy w Ziemię w dającym się przewidzieć czasie. (...) Gdyby taki scenariusz się ziścił, uderzenie doprowadziłoby do zniszczeń na skalę kontynentalną. Nie doprowadziłoby jednak do globalnej katastrofy i masowego ginięcia gatunków takiego, do jakiego doszło w czasie, gdy Ziemię zamieszkiwały dinozaury."

Ostatecznie możemy być więc pewni, że tej nocy nie dojdzie do końca świata, ani groźnego uderzenia asteroidy w naszą planetę. Nie warto w podobnych sprawach ufać tabloidom, które stosunkowo regularnie ogłaszają nadchodzącą apokalipsę.

Źródła:Rzeczpospolita, NASA

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News