Korea Północna ONZ
Autor Michalina Kobla - 26 Października 2019

Korea Północna w Radzie Praw Człowieka ONZ? Szereg mediów pomylił kraj z Koreą Południową

Korea Północna miała według szeregu polskich mediów zostać wybrana na członka Rady Praw Człowieka ONZ. Sprawa wyjątkowo zainteresowała krajowych internautów głównie ze względu na fakt, iż swoją kadencję w organie rozpocznie wkrótce także Polska. Przy tym przeoczono jednak, iż do Rady nie wejdzie wspomniana Korea Północna, tylko Korea Południowa.

Korea Północna nie jest raczej kojarzona ze skutecznym respektowaniem zachodniego wzoru praw człowieka. Kiedy więc krajowe media obiegły informacje, że od 1 stycznia 2020 roku kraj ten będzie sprawował kadencję członka Rady Praw Człowieka ONZ, można było nieco się zdziwić. Jak się jednak okazało, poczucie absurdu sytuacji było w pełni uzasadnione.

Sfałszowane wpisy Magdaleny Środy obiegają media społecznościowe. Ich autora obserwują na Twitterze politycy PiSSfałszowane wpisy Magdaleny Środy obiegają media społecznościowe. Ich autora obserwują na Twitterze politycy PiSCzytaj dalej

Korea Północna nie została członkiem Rady Praw Człowieka ONZ

Warto bowiem zaznaczyć, że na nowych członków wspomnianego organu wybrano ostatecznie Armenię, Brazylię, Niemcy, Indonezję, Japonię, Libię, Wyspy Marshalla, Mauretanię, Namibię, Holandię, Polskę, Sudan, Wenezuelę oraz Koreę Południową. Błąd wielu redaktorów mogł wynikać z faktu, iż oficjalne anglojęzyczne nazwy pomylonych państw to nie North Korea i South Korea, których najczęściej się używa.

Na stronie internetowej ONZ używa się pełnych nazw, czyli w przypadku Korei Północnej - Democratic People's Republic of Korea, a w przypadku Korei Południowej - Republic of Korea. Być może to właśnie ta kwestia doprowadziła do niemałej pomyłki w polskich mediach. Warto więc pamiętać, że to nie Korea Północna będzie miała swoją reprezentację w Radzie od 1 stycznia 2020 roku.

Korea Północna ONZ

Interia:

Korea Północna UN

Prawo.pl:

Korea Północna prawa człowieka

wPolityce:

Korea Północna Korea Południowa

TVN24:

Korea Północna Rada Praw Człowieka

Niezależna:

Korea Północna fake news

Źródło: ONZ

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News