Koronawirus – pasażerowie w tramwaju w maseczkach
Autor Piotr Burakowski - 6 Października 2020

Rząd zaostrza zasady ws. maseczek. To działanie bezprawne

Rząd zapowiedział, że służby będę “surowo karać” m.in. za brak maseczki w miejscach, w których ich noszenie jest konieczne – podaje Onet.

Ministerstwo Zdrowia i Komenda Główna Policji wypracowały zasady, które miałyby przyczynić się do mniejszego rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Koronawirus: maseczki obowiązkowe

Wprowadzono więc politykę "zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych.

Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News

– W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. (…) Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koronawirus: czy muszę nosić maseczkę?

Dotychczas policja albo nakłaniała do założenia maseczki, albo wręczała ją osobie, która jej nie miała. Tymczasem wraz z nowymi zmianami za brak zaświadczenia czy dokumentu potwierdzającego prawo do nienoszenia maseczki z powodów zdrowotnych będą nakładane kary.

Mikołaj Małecki, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego UJ, zwracał już uwagę w rozmowie z nami, że nikt nie może zostać ukarany za brak maseczki, jeśli nie jest chory lub podejrzany o zachorowanie, co zostało zdefiniowane w ustawie o chorobach zakaźnych.

– Sądy będą takie mandaty czy kary uchylały [co miało już dotychczas miejsce – przyp. red.], bo są związane ustawą, a nie nielegalnym rozporządzeniem – oceniał Mikołaj Małecki.

O tym, jak wygląda to w ujęciu prawnym, piszemy szczegółowo tutaj.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Ujawniono prawdziwą liczbę infekcji Covid-19. Ma się nijak do oficjalnej
  2. Rząd kupi 20 mln dawek szczepionki na Covid-19. Wiemy, czy szczepienia będą obowiązkowe i kogo obejmą

Przypomnijmy, że choć noszenie maseczek jest ważne ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa, to obecny stan prawny sprawia, że w rzeczywistości mamy do czynienia z zaleceniem, nie zaś obowiązkiem. Zwracamy na to uwagę w szeroko komentowanym artykule pt. "Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawem".

Źródło: Onet
Foto: Marek BAZAK / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News