Koronawirus: kobieta w maseczce.
Autor Piotr Burakowski - 7 Października 2020

Wiceprezes KORWiN: “Obowiązek maseczek to prawo nieobowiązujące”. Tak, to prawda

Konfederacja zasłynęła już z nonszalanckiego traktowania nakazu noszenia maseczek. O zasłanianiu ust i nosa wypowiedział się ostatnio w Radiu Plus główny ekonomista partii i wiceprezes KORWiN Sławomir Mentzen. – Nie zamierzam stosować się do nielegalnie przyjętego i nieobowiązującego prawa – stwierdził.

Sławomir Mentzen został zapytany także, czy chodzi do sklepu w maseczce. – Prawdę mówiąc, od miesięcy już nie byłem w sklepie. Nie noszę maseczki i unikam miejsc, w których należy je nosić – odpowiedział.

Dziennikarz dopytywał, czy Sławomir Mentzen zakłada maseczki "tam, gdzie należy je nosić", a ekonomista odrzekł: – Nie. Nie bardzo wiem, gdzie miałbym zakładać maseczkę.

Koronawirus: czy muszę nosić maseczkę?

Wypowiedź Mentzena można np. ocenić krytycznie, zarzucając mu brak troski o wspólne dobro. W AntyFAKE.pl chcielibyśmy jednak skupić się na tym, czy jego słowa są zgodne z prawdą.

Mikołaj Małecki, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, wskazuje, że "profilaktyka polegająca na zasłanianiu przez wszystkich ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych byłaby możliwa w stanie nadzwyczajnym". Dodaje, że w "zwyczajnym" stanie epidemii taki obowiązek obejmuje wyłącznie osoby podejrzane o zakażenie lub chore.

Prawnik wskazuje na ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Przekonuje, że jej zapisy dotyczą wyłącznie "osób chorych i podejrzanych o zachorowanie".

"Osobami chorymi i podejrzanymi o zachorowanie są osoby znajdujące się w izolacji (domowej czy szpitalnej) oraz kwarantannie, uzasadnionej np. wcześniejszym kontaktem danej osoby z kimś zarażonym. W żadnym wypadku nie można uznać, że osobą «podejrzaną o zachorowanie» jest każdy z nas przez sam fakt wysokiej zakaźności koronawirusa" – omawia na stronie Dogmaty Karnisty Mikołaj Małecki.

Polecamy nasze artykuły, w których rozmawiamy z Mikołajem Małeckim o zasłanianiu ust i nosa w sklepach:

  1. Nie mogą nam zakazać pobytu w sklepie bez maseczki
  2. Ministerstwo zapowiada nowy wymóg dot. maseczek. Ekspert: “brak prawnego znaczenia”

Źródło: Dogmaty Karnisty
Foto: Pixabay.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News