Koronawirus: kobieta w kostiumie i maseczce ochronnej
Autor Piotr Burakowski - 15 Października 2020

Koronawirus może prowadzić do utraty słuchu? Tak, to prawda

Co pewien czas dowiadujemy się, że koronawirus oddziałuje nie tylko na płuca. Tym razem naukowcy opisują przypadek 45-letniego mężczyzny, który w wyniku COVID-19 stracił słuch. Potwierdzają się więc dotychczasowe przypuszczenia badaczy. Naukowcy bowiem już od kilku miesięcy podejrzewali, że COVID-19 może uszkadzać słuch i prowadzić do głuchoty – podaje Medonet, opierając się na medycznym magazynie “BMJ Case Reports”.

Eksperci z University College London opisali w "BMJ Case Reports" przypadek 45-letniego astmatyka zakażonego COVID-19, który był leczony na oddziale intensywnej terapii. U mężczyzny doszło do nagłej i trwałej utraty słuchu, choć wcześniej nie miał on żadnego problemu ze słuchem, kanałami słuchowymi czy z bębenkami.

Koronawirus: skutki

Z opisu przypadku dowiadujemy się, że tydzień po zakończeniu leczenia na OIOM-ie, 45-latek zaczął słyszeć szumy i dzwonienie w uszach, a później utracił słuch w lewym uchu. Personel medyczny twierdzi, że żaden z leków, które zażył mężczyzna, nie powinien spowodować uszkodzenia słuchu.

"Dalsze analizy nie wykazały też żadnych oznak problemów autoimmunologicznych, 45-latek nie chorował też na grypę (która może upośledzać słuch). Późniejsze badania wykazały, że w lewym uchu doszło do niedosłuchu odbiorczego (powstaje na skutek dysfunkcji ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego). Stan ten leczono u niego sterydami z częściowym sukcesem" – czytamy w Medonet.

Dr Stefania Koumpa, współautorka badania, przekonuje, że na ten moment nie jest jasne, w jaki sposób wirus może powodować utratę słuchu, aczkolwiek pojawiły się na ten temat pewne hipotezy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. RMF FM: wszystkie miasta wojewódzkie w czerwonej strefie. Tłumaczymy, co to oznacza
  2. Padł nowy rekord. Prof. Flisiak: “Ministerstwo Zdrowia popełnia podstawowy błąd”

– Możliwe, że koronawirus wnika do komórek ucha wewnętrznego, powodując ich śmierć. Inna hipoteza jest taka, że w tej sytuacji organizm uwalnia cytokiny, które mogą być szkodliwe dla ucha wewnętrznego – tłumaczy specjalistka, dodając, że sterydy prawdopodobnie osłabiają tę odpowiedź zapalną i tym samym ograniczają produkcję cytokin.

Źródło: Medonet
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News