Kot czy widzi kolory
Autor Maria Wieczorek - 25 Listopada 2019

To nieprawda, że koty nie widzą kolorów. Sprawa okazuje się jednak naprawdę skomplikowana

Kot widzi więcej niż tylko dwa kolory, chociaż podobnego zdania byli w przeszłości liczni naukowcy. Pogłębione badania ekspertów wykazały ostatecznie, iż zdecydowanie nie mieli racji, gdyż kocie fotoreceptory są dużo bardziej skomplikowane i złożone. To, jak świat widzą ludzie oraz koty, różni więc naprawdę wiele aspektów.

Kot nie widzi świata jedynie w czarno-białych barwach, chociaż mit ten nie pochodzi wcale z żadnej legendy ani od plotki. Naukowcy w przeszłości rzeczywiście uważali bowiem, iż zwierzęta te nie są w stanie zobaczyć szerszej gamy kolorów. Ostatecznie okazało się jednak, że jest to myślenie błędne. Koty widzą w większej liczbie barw, jednak w dużo bardziej przytłumiony niż ludzie sposób. Badania naukowe wykazały, że prawie nie widzą bowiem zieleni i w ogóle nie dostrzegają czerwieni.

Czy psy mają sny? Fakty mogą się okazać zaskakująceCzy psy mają sny? Fakty mogą się okazać zaskakująceCzytaj dalej

Kot widzi kolory, ale w nieco inny sposób niż człowiek

Poza tym zaznaczyć należy, iż pole widzenia kota jest szersze niż człowieka, gdyż wynosi aż 200 stopni. Zwierzęta te jednocześnie nie są w stanie tak dobrze dostrzegać znajdujących się w dużej odległości od siebie przedmiotów, jak robią to ludzie. Kiedy człowiek jest w stanie wyraźnie zobaczyć to, co znajduje się nawet 60 metrów od niego, u kota zdolność ta ogranicza się do 6 metrów. Co ciekawe, kot widzi jednak znacznie lepiej w przyciemnionym otoczeniu. Naukowcy oceniają tę zdolność na nawet 8 razy lepszą niż u ludzi.

Koty są także w stanie wychwytywać dużo szybszy ruch i mają znacznie szersze widzenie peryferyjne. Chociaż więc w wielu aspektach ich wzrok wydaje się sprawniejszy niż ludzki, człowiek widzi świat w dużo bardziej barwny, wyraźny sposób.

Poniżej zobaczyć można zaczerpnięte z bloga popularnonaukowego Crazy Nauka wizualizacje, za których wykonaniem stoi Nickolay Lamm. Bazując na naukowych danych, artysta porównał to, jak ludzie i koty widzą otaczający świat:

Kot wzrok

Kot widzenie

Kot jak widzi

Kot czy widzi kolory

Źródło: Crazy Nauka

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News