Kraków smog
Autor Maria Wieczorek - 16 Listopada 2019

Kraków z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Polsce? To mit, jednak sytuacja jest naprawdę zła

Kraków często wymieniany jest w grupie polskich miast z największym zanieczyszczeniem powietrza. Niektórzy postrzegają nawet stolicę województwa małopolskiego jako niechlubnego lidera tego rankingu, co w rzeczywistości nie jest prawdą. Sytuacja miasta pod tym względem nie jest jednak wcale dobra.

Kraków miastem z największym smogiem? W przestrzeni publicznej jakiś czas temu pojawiła się podobna wizja stolicy województwa małopolskiego, która rzeczywiście skutecznie do niego przylgnęła. Jak się jednak okazuje, miasto nie boryka się wcale z największym w Polsce problemem z zanieczyszczeniem powietrza. Nie oznacza to jednak, że sytuacja tam jest dobra, czy nawet satysfakcjonująca.

Kraków nie jest najbardziej zanieczyszczony w Polsce, ale i tak zmaga się z ogromnym problemem

Jak wynika z 2018 World Air Quality Report, miastem z najbardziej zanieczyszczonym w Polsce powietrzem było tak naprawdę Jaworzno. Drugie miejsce zajęły Katowice, trzecie - Otwock, a czwarte - Kędzierzyn-Koźle. Kraków znalazł się w raporcie na miejscu piątym. Chociaż więc łatka miasta o najgorszym w kraju stanie powietrza przylgnęła do niego niesłusznie, mieszkańcy i tak nie mogą się czuć spokojni. Jednocześnie warto zaznaczyć, że problem smogu w realny sposób zaczyna już dotykać znacznej większości polskich miast.

Z tego samego raportu dowiadujemy się bowiem, że na 15 miejscowości o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Europie, 3 znajdują się właśnie w Polsce. Wspomniane Jaworzno zajęło w zestawieniu na tle kontynentu wysokie, bo aż 5. miejsce. Nieco lepiej krajowe miasta wypadają w zestawieniu ogólnoświatowym, gdzie Jaworzno zajęło 234. miejsce. Należy jednak zaznaczyć, że miażdżąca większość wyprzedzających je miejscowości jest położona w dwóch krajach - Indiach oraz Chinach.

Portret Karczewskiego uroczyście obwożony po całej Polsce? Fotomontaż zdążył zdobyć ogromną popularnośćPortret Karczewskiego uroczyście obwożony po całej Polsce? Fotomontaż zdążył zdobyć ogromną popularnośćCzytaj dalej

Powróćmy jeszcze jednak do sytuacji w Polsce i prześledźmy, gdzie mieszkańcy muszą zmagać się w największym smogiem. Polski Alarm Smogowy opublikował własny raport za 2018 rok, w którym miasta podzielono na trzy kategorie. W pierwszej z nich opisano miejscowości o najwyższym średniorocznym stężeniu rakotwórczego benzo[a]pirenu. Zestawienie to otwiera Nowy Targ (22 papierosy/dzień), drugie miejsce zajęła Sucha Beskidzka (16 papierosów/dzień), a trzecie - Rybnik (16 papierosów/dzień). W pierwszej piątce znalazły się także Nowa Ruda (13 papierosów/dzień) oraz Nowy Sącz (12 papierosów/dzień).

Jeśli zaś chodzi o najwyższe średnioroczne stężenie pyłów PM10, najgorszą sytuację odnotowano w Pszczynie. Nieco lepiej, ale wciąż niezwykle szkodliwie było w Rybniku, a później Myszkowie. W piątce znalazły się też Wodzisław Śląski oraz Nowy Targ. Trzecia kategoria zebrała miasta o najwyższej liczbie dni z powietrzem przekraczającym dopuszczalną normę średniorocznym stężeniu pyłów PM10. Tutaj także pierwsza była Pszczyna. Drugie miejsce należało do Rybnika, trzecie - do Wodzisławia Śląskiego. Tuż za niechlubnym podium znalazły się Nowa Ruda i Nowy Targ.

Co z Krakowem w powyższych zestawieniach? Analizując pierwszą kategorię mogliśmy zauważyć, że miasto nie znalazło się w jego otwierającej piętnastce. W kategorii drugiej Kraków zajął 15. miejsce, a w trzeciej znacznie wyższą, bo 9. pozycję. Tym samym wyprzedził rzeczywiście kojarzone ze złym stanem powietrza śląskie miasta, takie jak Katowice i Gliwice.

Źródła: Polski Alarm Smogowy, 2018 World Air Quality Report

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News