Marihuana
Autor Michalina Kobla - 21 Lipca 2019

Marihuana zostanie zalegalizowana przez brak pieniędzy na program 500 plus? To fake, który powraca od miesięcy

W serwisie Publiszer ukazał się artykuł, w którym przekazano informację o zbliżającej się legalizacji posiadania i sprzedaży marihuany w Polsce. Powodem takich zmian miałby być problem finansów publicznych z pokryciem kosztów programu Rodzina 500+. Co ciekawe, jest to fake news, który powraca w krajowych mediach już od wielu miesięcy, Wciąż nie brakuje niestety osób podatnych na tę manipulację.

Na portalu Publiszer opublikowano dziś tekst pod tytułem: "Legalizacja jeszcze w tym roku?! Będzie można legalnie posiadać do 3 drzewek na własny użytek". Z jego treści dowiadujemy się, że "rząd dostrzegł korzyści, które daje legalizacja weedu w Polsce", przez co miał zdecydować się na wprowadzenie nowych regulacji prawnych. Te nazwano za to kołem ratunkowym dla programu Rodzina 500 plus, gdyż według autora "szacuje się, że pieniędzy na dalszą realizację zabraknie po 2020 roku", jeśli nikt nie znajdzie nowego źródła finansowania. W tekście pada także twierdzenie, iż pieniądze pozyskane po legalizacji marihuany miałyby "pokryć roszczenia żydowskie – mowa o akt. 447 (Ustawa JUST Act - przyp. red.)". Dalej czytamy:

"W planach jest otwarcie “Cofe-Shopów” w całym kraju. Produkt w sprzedaży będzie oczywiście tylko dla osób pełnoletnich w określonej ilości. Maksymalnie można mieć do 5 gram przy sobie i do trzech drzew na własnej posesji. Nielegalna sprzedaż będzie karana wysokimi grzywnami."

Treść artykułu jest oczywiście nieprawdziwa i marihuana do prywatnego użytku nie została na razie zalegalizowana, a rząd nie planuje podobnych kroków w najbliższej przyszłości. Co ciekawe, doniesienia o tego rodzaju pomysłach w bardzo podobnym kształcie do tego, jak przedstawił je redaktor Publiszera, pojawiają się w polskich mediach już od połowy 2018 roku. Warto też zaznaczyć, że na większości małych portali, które powieliły tego fake newsa, jest on po prostu bezpośrednio kopiowany (na Publiszerze brzmi prawie tak samo, jak chociażby na InfoFordon.pl, z małymi "poprawkami"). Wiadomość przed rokiem powielił też na przykład nieistniejący już serwis nowetv.pl. Jest to o tyle ważne, że z tego właśnie źródła trafił na jedną ze stron rozrywkowych na Facebooku i został udostępniony przez jej fanów prawie 300 razy.

Co ciekawe, sprostowanie sprawy znajdujemy na stronie faktykonopne.pl, gdzie wytłumaczono, że wieść po raz pierwszy pojawiła się w nieistniejącym już serwisie wmeritum.online. Ten miał być jednak "stroną satyryczną – parodią portali informacyjnych – prowokacją dziennikarską", a "sam projekt miał skłonić użytkowników internetu do czytania całego tekstu, sprawdzania źródeł, weryfikacji tego, co przeczytali w znalezionym w sieci artykule“. Warto zaznaczyć, że w newsie opublikowanym przez omawiany portal przekazano wieść w zasadzie słowo w słowo tak, jak później na Publiszerze.

Doniesienia serwisu o legalizacji marihuany w Polsce są całkowicie nieprawdziwe. Stanowią kolejne powielenie fake newsa, obiegającego sieć oraz portale społecznościowe od kilkunastu miesięcy.

Marihuana zostanie zalegalizowana przez brak pieniędzy na program 500 plus? To fake, który wraca od miesięcy

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News