Wiadomości
Autor Michalina Kobla - 20 Lipca 2019

To nie jest prawdziwy pasek Wiadomości TVP. Powstał dla żartu, ale część internautów się na niego nabrała

Na jednej z antyrządowych stron na Facebooku dużą popularność zdobył kadr z "Wiadomości" TVP, na którym widzimy pasek dotyczący porażki Beaty Szydło jako kandydatki na stanowisko szefowej Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Chociaż został stworzony w popularnym generatorze dla uszczypliwego wobec byłej premier i stacji telewizyjnej żartu, część internautów uwierzyło w jego autentyczność.

Na stronie "PISlam" na Facebooku, którą lubi łącznie prawie 21 tys. osób, opublikowano po porażce kandydatury Beaty Szydło na przewodniczącą Komisji ds. Zatrudnienia i Spraw Socjalnych zaskakujący kadr z "Wiadomości" TVP. W wydaniu prowadzonym przez Edytę Lewandowską miał bowiem pojawić się pasek o treści "Beata Szydło przegrała, bo chciała", co oczywiście się nie wydarzyło.

Chociaż manipulacja dla wielu internautów może się wydawać oczywista, niektórzy udostępnili grafikę oraz pozostawili reakcję, zwiększając zasięg posta. Oczywiście, można wierzyć, iż te osoby potraktowały zrzut jako żart i dlatego zostawiły po sobie tego rodzaju ślad. O tym, że część użytkowników Facebooka uznała obrazek za autentyczny, świadczyć mogą jednak komentarze (zrzut ekranu pod tekstem).

Jeżeli ktoś jednak nie jest przekonany, że to fałszywka, przedstawimy krótką historię omawianej grafiki, którą znaleźć można już między innymi na Wykopie. Pierwszym odnalezionym przez nas źródłem jest konto na Twitterze Dariusza Szczotkowskiego. Ten udostępnił obrazek dla żartu, przyznając ironicznie, że nie wie, czy "w TVP mówili o tym wielkim sukcesie" Beaty Szydło. Parodia szybko została jednak wykorzystana w całkowicie negatywny sposób, którego autor prawdopodobnie się nie spodziewał.

Wciąż za mało argumentów? Jeśli tak, to warto także zaznaczyć, iż dokładnie ten sam kadr z udziałem Edyty Lewandowskiej jest używany w popularnym generatorze pasków TVP. Stworzony przez nas przykład, specjalnie jedynie z treścią "XYZ", znaleźć można pod tekstem. Tak więc dość niewinna złośliwość zamieniła się w niezbyt już niewinną manipulację. Tak zresztą dzieje się w przypadku większości zmanipulowanych zdjęć, które każdego dnia w sporych ilościach obiegają różne grupy na portalach społecznościowych.

Więcej o tym, ile złego mogą ostatecznie zdziałać podobne przeróbki, pisaliśmy tutaj.

To nie jest prawdziwy pasek Wiadomości TVP. Powstał dla żartu, ale nabrało się na niego wielu internautów

To nie jest prawdziwy pasek Wiadomości TVP. Powstał dla żartu, ale nabrało się na niego wielu internautów

To nie jest prawdziwy pasek Wiadomości TVP. Powstał dla żartu, ale nabrało się na niego wielu internautów

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News