Lidl oszustwo
Autor Michalina Kobla - 18 Września 2019

Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo

Lidl rozdaje darmowe smartfony za wypełnienie prostej ankiety? Jeżeli otrzymałeś wiadomość e-mail z podobną informacją, mogłeś paść ofiarą przestępstwa. Oszuści podszywają się bowiem pod znaną sieć sklepów, aby wyłudzać dane internautów.

Lidl jest obecnie jedną z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce. Zdają sobie z tego sprawę także oszuści, którzy postanowili wykorzystać logo sklepów, aby wyłudzać od internautów dane potrzebne do korzystania z ich kart płatniczych. Nie wiadomo jeszcze, jak szeroka grupa użytkowników sieci otrzymała wiadomość e-mail, pochodzącą rzekomo od przedstawicieli Lidla, w której zostali poinformowani o wygraniu smartfona. Aby móc go otrzymać, sugerowano im przejście na stronę internetową z ankietą, gdzie musieli wpisać swoje podstawowe dane kontaktowe, ale także numer karty płatniczej/kredytowej i kod CVV. Mail nie ma jednak w rzeczywistości nic wspólnego z Lidlem i jest rozsyłany przez oszustów. "Komputer Świat" informuje, że wiadomość ma wyglądać następująco:

Lidl fake

Miała być Warszawa, jest czeska Praga. Graficzna pomyłka na profilu promującym Polskę, za który płaci PFNMiała być Warszawa, jest czeska Praga. Graficzna pomyłka na profilu promującym Polskę, za który płaci PFNCzytaj dalej

Lidl nie rozdaje darmowych smartfonów

E-mail zgłoszono już do firmy ESET. Starszy analityk zagrożeń Kamil Sadkowski ostrzegł więc internautów przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą wypełnienie podejrzanej ankiety:

"Mail z prośbą rzekomej weryfikacji jest formą ataku phishingowego. Swoją formą graficzną – użyciem logotypu oraz sloganem „Więcej na radość z życia!” – przypomina oficjalną komunikację sklepu. Różni się od niej detalami – jako nadawca widnieje podejrzany adres info@mail2.anaurk.info, z kolei treść, choć zawiera polskie znaki, jest napisana dość niedbale."

Przedstawiciele ESET poinformowali także, w jaki sposób można uchronić się przed podobnymi oszustwami:

"Należy zawsze sprawdzać nadawcę wiadomości – zwrócić szczególną uwagę na domenę, z której została ona wysłana. Weryfikować treść – jeśli mail zachęca do kliknięcia w link w ramach najnowszej promocji lub konkursu z ciekawymi nagrodami, warto wejść na stronę główną sklepu i zweryfikować, czy taka oferta faktycznie tam istnieje. Zwracać szczególną uwagę również na to, czy mail został napisany poprawnie językowo, nie zawiera błędów logicznych i interpunkcyjnych."

Źródło: Komputer Świat

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News