Lwów nie zmienia nazwy
Autor Michalina Kobla - 22 Września 2019

Lwów nie zmienia nazwy. Manipulacja portalu Najwyższy Czas

Na portalu nczas.com pojawił się artykuł, którego tytuł jednoznacznie sugeruje, że miasto Lwów zmieni swoją nazwę z L’viv na polski odpowiednik. Dopiero z leada wspomnianego tekstu dowiadujemy się, że bynajmniej nie chodzi o ustawową nazwę miasta a wyłącznie... napis na drogowskazie.

"„L’viv” zmieni nazwę na „Lwów”! Powrotów do polskich nazw będzie dużo więcej!" - taki tytuł nosi artykuł, który ukazał się na portalu nczas.com. Może on w oczywisty sposób wprowadzać w błąd. Jak dowiadujemy się z treści artykułu nazwa ukraińskiego miasta nie ulegnie zmianie.

RMF: W podręczniku do francuskiego znaleziono 600 błędów. MEN i wydawca zaprzeczają, ale obiecują zmianyRMF: W podręczniku do francuskiego znaleziono 600 błędów. MEN i wydawca zaprzeczają, ale obiecują zmianyCzytaj dalej

Lwów nie zmienia nazwy

Artykuł odnosi się do planowanej przez ministerstwo infrastruktury modernizacji znaków drogowych na polskich drogach. Na najbliższą środę zaplanowane jest uroczyste odsłonięcie nowego drogowskazu na biegnącej na Ukrainę autostradzie A4. Od teraz zamiast nazwy L’viv będzie na nim widniała polska nazwa Lwów z ukraińskim odpowiednikiem w nawiasie.

Wymiana tablicy zainauguruje planowaną przez resort infrastruktury repolonizację drogowskazów na polskich drogach, prowadzących do zagranicznych miejscowości. Reforma ma zostać zakończona do 31 grudnia 2028 roku. Podlegać pod nią będą, według znowelizowanego rozporządzenia Ministra Infrastruktury, znaki wskazujące miasta, posiadające polskie odpowiedniki nazw.

– Zawarty w rozporządzeniu długi okres wymiany znaków bierze się z tego, że zarządców dróg, gdzie się one znajdują, jest całkiem sporo. Są to m.in. samorządy przygraniczne, które nie mogą sobie od razu pozwolić na duży wydatek – mówił dla Rzeczpospolitej rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News