Marek Suski
Autor Michalina Kobla - 30 Sierpnia 2019

Marek Suski porównał awarię oczyszczalni w Warszawie do Czarnobyla. W sieci pojawił się fałszywy pasek Fox News

Marek Suski pozostaje na świeczniku, od kiedy przyrównał okoliczności awarii w oczyszczalni Czajka do Czarnobyla. Internauci mają używanie i wiążą wypowiedź polityka z odwołaniem wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Jeden z rozpowszechnianych na ten temat memów może wprowadzać w błąd. Amerykańska telewizja Fox News bynajmniej nie zacytowała Suskiego.

We wtorek doszło do uszkodzenia instalacji warszawskiej oczyszczalni Czajka. Na skutek awarii do Wisły każdej sekundy trafiają 3 tys. litrów ścieków. Podjęto decyzję o budowie mostu pontonowego oraz alternatywnego rurociągu. Prezydent Rafał Trzaskowski współpracuje przy minimalizowaniu szkód razem z rządem.

- Bardzo się cieszę, że współpraca zeszła na poziom techniczny a nie polityczny. Zaczynamy współpracować z rządem - przyznał Trzaskowski.

Niestety awaria została wykorzystana politycznie. W nietuzinkowy sposób odniósł się do niej m.in. Marek Suski, przyrównując uszkodzenie instalacji do katastrofy w Czarnobylu.

Krzysztof Bosak na listach wyborczych PiS? Polityk stanowczo zaprzecza medialnym doniesieniomKrzysztof Bosak na listach wyborczych PiS? Polityk stanowczo zaprzecza medialnym doniesieniomCzytaj dalej

- Ukrywano to, dokąd można było. Później się nie dało ukryć, bo Wisła zaczęła płynąć pianą - powiedział polityk a jego słowa szybko powiązano z odwołaniem wizyty Donalda Trumpa w Polsce. Prezydent USA podjął decyzję o pozostaniu w kraju ze względu na szalejący huragan. W internecie pojawił się mem, sugerujący, że domniemane odwołanie wizyty ze względu na porównanie do Czarnobyla zostało nagłośnione w Fox News.

Marek Suski i jego porównanie bynajmniej nie pojawiło się w amerykańskiej telewizji

Mem został opublikowany na Twitterze przez Marcina Tyca. Najprawdopodobniej miała to być z jego strony forma żartu, jednak tweet został podany dalej ponad 100 razy. Nie dowiemy się ile osób uwierzyło w jego prawdziwość.

Dezinformująca grafika przedstawia dziennikarkę Fox News, zdjęcie ścieków oraz pasek: "Kolejny Czarnobyl w Warszawie. Prezydent odwołuje wizytę w Polsce przez toksyczny wyciek". Co ciekawe użyte słowo "tschernobyl" nie jest anglojęzycznym odpowiednikiem "Czarnobyla".

Marek Suski porównał awarię oczyszczalni w Warszawie do Czarnobyla. W sieci pojawił się fałszywy pasek Fox News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News