McDonald's logo w Łazienkach Królewskich
Autor Michalina Kobla - 27 Sierpnia 2019

Ogromne logo McDonald's w Łazienkach Królewskich. Wzięto je za reklamę, korporacja wyjaśnia

McDonald's jest jedną z największych sieci restauracji fast food na świecie. Kiedy ogromne logo korporacji pojawiło się w Łazienkach Królewskich, nieopodal Pałacu na Wyspie, w mediach społecznościowych rozgorzała burzliwa debata na temat słuszności ustawiania podobnych reklam. Jak się jednak okazało, jest to w rzeczywistości część scenografii pokazu mody polskiej projektantki.

McDonald's ustawił w Łazienkach Królewskich gigantyczną reklamę? Taki wniosek można było wysnuć z niektórych medialnych doniesień oraz wpisów na portalach społecznościowych lokalnych aktywistów. Wirtualna Polska opublikowała na przykład artykuł pod tytułem: "Reklama McDonald's w Łazienkach Królewskich. Internauci oburzeni", a działacze Żegnamy Reklamy pisali na Facebooku:

"To nie fotomontaż! To skandal! Dyrekcja Łazienek Królewskich powinna złote łuki u siebie w domu postawić, a nie szpecić park, który jest dobrem wspólnym i zabytkiem."

Do sprawy odniósł się także Jan Śpiewak, który wystartował w ostatnich wyborach samorządowych jako jeden z kandydatów na prezydenta Warszawy. Miejski działacz napisał:

"Poszedłem na spacer do Łazienek, zaalarmowany tym, co zobaczyłem u Piotra Boulangé. Ogromny znak McDonald's pływał sobie przed Pałacem na Wodzie. I rzeczywiście wygląda na to, że korporacja McDonald's wynajęła sobie we wtorek na cały dzień cały pałac wraz z jebutną reklamą na środku stawu. W ten sposób korpo, którego model biznesowy opiera się na przemysłowym chowie zwierząt i niszczeniu planety, ma sobie na wyłączność w wakacje serce całego najważniejszego w mieście parku. Prywatyzacja przestrzeni publicznej level katastrofa klimatyczna. Wstyd dla dyrekcji parku i jego zwierzchników, którzy pozwalają na komercjalizację i niszczenie niepowtarzalnego klimatu i charakteru Łazienek Królewskich."

Telewizja Republika: Będzie Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz. Na razie jest jedynie wniosekTelewizja Republika: Będzie Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz. Na razie jest jedynie wniosekCzytaj dalej

McDonald's reklamuje się w Łazienkach? Logo to element scenografii

Jak się ostatecznie okazało, pływające w Łazienkach logo nie jest wcale wykupioną przez korporację reklamą komercyjną. Dlaczego więc znalazło się w tym miejscu? Pod wpisem Śpiewaka na Facebooku na to pytanie odpowiedziała menadżerka w McDonald's Polska, Anna Borys-Karwacka:

"W imieniu McDonald’s zapewniam, że instalacja ma charakter tymczasowy. Jest elementem scenografii dzisiejszego pokazu mody polskiej projektantki i jeszcze dziś do końca dnia zostanie w 100% usunięta, a teren wokół uprzątnięty. Instalacja powstawała pod ścisłym nadzorem pracowników Łazienek, z dbałością o otaczającą przyrodę."

Wirtualne Media opublikowały za to pełny komunikat korporacji w tej sprawie. Jak się okazało, logo rzeczywiście stanowić ma element pokazu najnowszej kolekcji Gosi Baczyńskiej.

"Zaskakującym pomysłem projektantki, wynikającym z architektury parku, będzie wykorzystanie łodzi, na których modelki, stojąc w majestatycznych pozach, będą dopływały do wybiegu. Jedną z nich będzie postać w złotej stylizacji imitująca scenę z obrazu Sandro Botticellego pt. „Narodziny Wenus”. Na wodzie będzie połyskiwało złote logo McDonald’s - chwilowa instalacja McDonald’s. Część publiczności będzie mogła oglądać pokaz siedząc na pływających gondolach. Podczas afterparty wytwornie ubrani kelnerzy będą proponowali gościom podawane na srebrnych tacach cheeseburgery."

Logo McDonald’s, wykorzystane podczas pokazu, oczywiście stanowi w pośrednim rozumieniu sprawy nieoficjalny element akcji promocyjnej sieci. Nie jest to jednak wykupiona przez korporację komercyjna reklama w prostej formie, za którą ją wzięto.

Ogromne logo McDonald's w Łazienkach Królewskich. 'To nie reklama, a scenografia'

Ogromne logo McDonald's w Łazienkach Królewskich. 'To nie reklama, a scenografia'

Ogromne logo McDonald's w Łazienkach Królewskich. 'To nie reklama, a scenografia'

Źródło: Wirtualne Media / Facebook

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News