Media pogoda zima
Autor Maria Wieczorek - 22 Listopada 2019

Media zapowiadały “zimę trzydziestolecia”. IMGW stanowczo zaprzecza

Media co roku prześcigają się w informacjach o nadchodzącym mrozie, czy nawet "zimie trzydziestolecia". Według brytyjskich meteorologów czekają nas bowiem co najmniej zimne miesiące. Komunikat polskich ekspertów w sprawie stanowczo jednak uspokaja zaniepokojoną opinię publiczną. "Zimy trzydziestolecia" nie będzie.

Media niedawno podały niesprawdzone informacje o czekającej Polskę i kraje Europy "zimie trzydziestolecia". Według Radia Zet "w grudniu nad Europę ma dotrzeć zimne powietrze znad Syberii. Największe mrozy odczują mieszkańcy Rosji i Ukrainy. Syberyjskie powietrze przykryje także Polskę, szczególnie wschód kraju". Z tej perspektywy zaskakujący okazuje się komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z 22 października. Eksperci przekazali bowiem, iż pogoda wcale nie da nam tak silnie w kość. Jak przekazano, "grudzień będzie dość ciepły, a w styczniu i lutym należy spodziewać się średniej temperatury dobowej poniżej normy".

Korwin-Mikke chwali globalne ocieplenie. Korwin-Mikke chwali globalne ocieplenie. "Pozbędziemy się ohydnego śniegu"Czytaj dalej

"Zima trzydziestolecia" nie w tym roku. Ani w następnym

Grudzień będzie raczej łagodny, w temperaturach od -2 do 2 °C. Styczeń okaże się nawet cieplejszy niż zwykle, a w lutym południowa część kraju powinna spodziewać się mrozów poniżej -3°C. Nie zapowiada się więc na ekstremalne warunki pogodowe w niedalekiej przyszłości. IMGW ponadto ostrzega jednak:

"Prognoza jest orientacyjna i dotyczy średniego przebiegu dla całego rejonu i danego okresu prognostycznego. Niestety nie można wykluczyć wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem."

Jak się jednak okazuje, doniesienia o "zimie trzydziestolecia" są znacznie przesadzone.

Źródło:Radio Zet, IMGW

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News