Młodzieżowe słowo roku 2019 p0lka
Autor Maria Wieczorek - 19 Listopada 2019

Młodzieżowe słowo roku 2019 zostało już ogłoszone? Media społecznościowe obiega fałszywa grafika

Młodzieżowe słowo roku 2019 zostało już ogłoszone? Taki wniosek wysnuć można z grafiki, która obiegła w ostatnim czasie media społecznościowe. Warto jednak zaznaczyć, że doniesienia te nie są wcale prawdziwe.

Młodzieżowe słowo roku 2019 to "p0lka"? Podobną informację zawierała grafika, która obiegła przede wszystkim Facebooka oraz Twittera. Na rzekomym kadrze programu informacyjnego stacji TVN24 zobaczyć było można wyniki tegorocznego zestawienia, które otwierać miał wspomniany wyraz. Drugie miejsce należało do "Madki", a trzecie - do "Bombelka". Jak się jednak okazało, podane rezultaty głosowania nie są prawdziwe.

Rada Etyki Mediów oceniła materiał TVP ws. Rada Etyki Mediów oceniła materiał TVP ws. "Stop pedofilii". “Celowo wprowadza widza w błąd”Czytaj dalej

Młodzieżowe słowo roku 2019 to nie "p0lka"

Na stronie internetowej PWN znajdujemy informację, według której "propozycje słów można zgłaszać do 30 listopada 2019 roku do godz. 23:59". Nie jest więc możliwe, aby w połowie listopada w sieci pojawiły się już właściwe wyniki zestawienia. Poza tym w wyszukiwarce Google Images bez większego problemu znaleźć można zdjęcie ekranu telewizora, które zmodyfikowano w programie graficznym, aby podrobić rezultaty trwającego jeszcze głosowania.

Fotografia pochodzi z 2018 roku, kiedy na szczycie rankingu znalazło się słowo "Dzban". Tuż za nim uplasował się wyraz "Masny/masno", a dalej "Prestiż/prestiżowy". Aby upewnić się, że kadr z TVN24 nie jest względnie bieżący, warto sprawdzić pokrywające się napisy na paskach u dołu ekranu. Medialne doniesienia na temat rzeczonego pożaru pochodzą za to właśnie z grudnia 2018 roku.

Młodzieżowe słowo roku fake

Młodzieżowe słowo roku 2018

Źródła: PWN, TVN24

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News