TVP Wiadomości
Autor Maria Wieczorek - 19 Listopada 2019

Rada Etyki Mediów oceniła materiał TVP ws. "Stop pedofilii". “Celowo wprowadza widza w błąd”

TVP, a właściwie jeden z materiałów głównego serwisu informacyjnego "Wiadomości", stały się przedmiotem oficjalnego stanowiska Rady Etyki Mediów. Klip pod tytułem "Spór o obywatelski projekt »Stop pedofilii«" nazwano wprost fake newsem. W orzeczeniu stwierdzono także, iż rzeczony materiał "celowo wprowadza widza w błąd".

TVP starała się w klipie "Spór o obywatelski projekt »Stop pedofilii«" z 16 października udowodnić widzom "Wiadomości", że politycy opozycji nie są zwolennikami karania pedofilii. Uczyniono to na podstawie sprzeciwu dużej części parlamentarzystów wobec wspomnianego projektu ustawy, który zaprezentowano jednak w bardzo wybiórczy sposób. Dziennikarz stojący za przygotowaniem klipu wskazał jedynie część proponowanej nowelizacji: "Kto publicznie propaguje lub pochwala zachowania o charakterze pedofilskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch". Nie wspomniano jednak, że projekt składa się jeszcze z trzech innych paragrafów. Samo znaczenie i cel sprzeciwu opozycji wokół projektu zostało więc całkowicie wypaczone i zmanipulowane. Polityków przedstawiono jako przeciwników karania za czyny pedofilne, co nie jest oczywiście prawdą.

Smog wpływa negatywnie na zdrowie seniorów. Lista zagrożeń jest naprawdę poważnaSmog wpływa negatywnie na zdrowie seniorów. Lista zagrożeń jest naprawdę poważnaCzytaj dalej

TVP krytykowana przez Radę Etyki Mediów

Anna Szczepańska zdecydowała się więc zgłosić w tej sprawie do Rady Etyki Mediów. Oficjalne stanowisko instytucji, podpisane przez jej członka, Andrzeja Krajewskiego, zostało już przekazane opinii publicznej. Z opinii dowiadujemy się więc, że "wniosek, iż materiał celowo wprowadza widza w błąd, jest w pełni uzasadniony". Jak podają Wirtualne Media, przedstawiciele REM mieli przychylić się do stwierdzenia, według którego "Wiadomości" TVP "naruszyły zasady prawdy, wolności i odpowiedzialności Karty Etycznej Mediów". Materiał określono także jako spełniający wymogi definicji fake newsa, nazwanego przez REM "nieprawdą zamierzoną przez nadawcę komunikatu".

Redakcja Wirtualnych Mediów zgłosiła się do przedstawicieli Telewizji Polskiej z prośbą o komentarz w sprawie. Jak jednak czytamy, medium "nie ustosunkowało się do zarzutów stawianych w piśmie przez REM".

Źródło: Wirtualne Media

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News