Smog a osoby starsze
Autor Maria Wieczorek - 18 Listopada 2019

Smog wpływa negatywnie na zdrowie seniorów. Lista zagrożeń jest naprawdę poważna

Smog stanowi obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla zdrowia mieszkańców naszego kraju. Poważnie narażoną na jego negatywne działanie grupą są osoby starsze. Zanieczyszczenie powietrza może pogłębić dolegliwości, z którymi się zmagają, lub wywołać całkowicie nowe kłopoty ze sprawnością fizyczną i umysłową.

Smog wpływa oczywiście negatywnie na stan zdrowia wszystkich, którzy muszą na co dzień oddychać zanieczyszczonym powietrzem. Należy jednak zaznaczyć, że zagrożenie dotyczy w największym stopniu przede wszystkim dzieci oraz seniorów, na co wskazują wyniki licznych badań naukowców z całego świata. Warto więc dokładniej kwestii wpływu smogu na zdrowie i kondycję osób starszych.

Ile osób rocznie zabija smog? Zanieczyszczenie powietrza szkodzi przede wszystkim dzieciom i senioromIle osób rocznie zabija smog? Zanieczyszczenie powietrza szkodzi przede wszystkim dzieciom i senioromCzytaj dalej

Smog a osoby starsze

Dlaczego akurat seniorzy są wyjątkowo narażeni na negatywne następstwa oddychania zanieczyszczonym powietrzem? Przede wszystkim ich organizm często okazuje się poważnie osłabiony w porównaniu do ludzi młodszych. Jednocześnie wielu z nich zmaga się z chorobami układu oddechowego lub układu krążenia, czy też żyje z cukrzycą. Warto zaznaczyć, że osoby należące do tych właśnie grup są bardziej narażone na problemy powodowane przez smog oraz ich pogłębianie. Zanieczyszczenie powietrza znacznie zwiększa też ryzyko śmierci z powodu wymienionych dolegliwości.

Poza tym zaznaczyć należy, że zanieczyszczenia powietrza źle oddziałują na układ nerwowy. Objawy takiego stanu rzeczy najczęściej ujawniają się właśnie w dojrzałym wieku, doprowadzając między innymi do zmian o charakterze degeneracyjnym. Sprawa jest o tyle poważna, że rzeczone zmiany przypominają te, które lekarze obserwują głównie u osób z chorobą Alzheimera.

Długa ekspozycja na zanieczyszczone powietrze doprowadza do kryzysu o zasięgu wręcz powszechnym. Coraz młodsi ludzie borykają się bowiem z problemami układu nerwowego, które uniemożliwiają im samodzielne funkcjonowanie oraz zachowanie sprawności umysłowej. Nie dość więc, że sami seniorzy są silnie narażeni na negatywne działanie smogu, to ludzie coraz wcześniej zaczynają zmagać się z problemami zdrowotnymi, kojarzonymi dotąd przede wszystkim z mocno podeszłym wiekiem.

Źródło: SMOG STOP

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News