Niedziela niehandlowa 2019
Autor Maria Wieczorek - 21 Grudnia 2019

Niehandlowa niedziela tuż przed Bożym Narodzeniem? Ustawa przewiduje specjalny wyjątek

Niedziela niehandlowa tuż przed Bożym Narodzeniem mogłaby sprawić niemało kłopotów tym, którzy nie mogą zrobić świątecznych zakupów z wyprzedzeniem. Wzięli to pod uwagę twórcy stosownej ustawy, przewidując na tę okoliczność specjalny wyjątek. Sprawdziliśmy więc, kiedy jeszcze liczyć można na podobne odstępstwa.

Niedziela niehandlowa na dwa dni przed nadchodzącymi świętami na szczęście nie będzie problemem na ostatniej prostej przygotowań. Pewność w tej kwestii dają przepisy Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni z dnia 10 stycznia 2018 r. Aby nabrać stosownego kontekstu w sprawie, prześledźmy jednak krok po kroku dotyczące jej kluczowe przepisy.

Niedziela niehandlowa tuż przed Bożym Narodzeniem? Odpowiedź znajdujemy w ustawie

W najważniejszym z perspektywy właścicieli sklepów oraz samych klientów art. 5. ustawy czytamy:

"W niedziele i święta w placówkach handlowych:
1) handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,
2) powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem
- są zakazane."

Uzupełnienie tego przepisu stanowi poniekąd art. 17.:

"1. W okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2019 r. zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego.
2. Jeżeli w ostatnią niedzielę miesiąca kalendarzowego przypada święto, przepis art. 5 stosuje się."

Nie tylko Donald Trump. W stan oskarżenia stawiano także dwóch innych prezydentówNie tylko Donald Trump. W stan oskarżenia stawiano także dwóch innych prezydentówCzytaj dalej

W grudniu 2019 roku ostatnia niedziela przypada na 29. dzień miesiąca. Teoretycznie 22 grudnia powinien być więc niedzielą niehandlową. Inaczej dzieje się jednak ze względu na art. 7., który stanowi, że omawiany zakaz nie obowiązuje w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. W jakich odrębnych sytuacjach mamy do czynienia z podobnym wyjątkiem? Zgodnie z przepisami odstępstwami okazują się też niedziela bezpośrednio poprzedzająca pierwszy dzień Wielkiej Nocy oraz ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu (chyba że pokrywają się ze świętami).

Jak więc wynika z przepisów, nikt nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem otwartego sklepu w przedświąteczną niedzielę. Warto jednak pamiętać, że ze względu na specyficzną datę supermarkety mogą być otwarte w innych niż zwykle godzinach - niektóre krócej ze względu na dzień tygodnia, a niektóre dłużej przez wzmożony ruch i duże zainteresowanie klientów. Aby zdążyć z przygotowaniami, warto więc wcześniej zapoznać się z tego rodzaju informacjami.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Tłumy na krakowskim proteście czy feta kibiców Wisły? Zmanipulowane zdjęcie oszukało wielu internautów
  2. Błąd w relacji TVN24 z protestów we Wrocławiu. Pokazano wprowadzony przez nazistów herb miasta z okresu II wojny światowej
  3. Telewizja Polska w jednym materiale zestawiła Gretę Thunberg ze Stalinem i Hitlerem. KRRiT chce wyjaśnień

Źródło: Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni z dnia 10 stycznia 2018 r.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News