Greta Thunberg TVP
Autor Maria Wieczorek - 18 Grudnia 2019

Telewizja Polska w jednym materiale zestawiła Gretę Thunberg ze Stalinem i Hitlerem. KRRiT chce wyjaśnień

Greta Thunberg została Człowiekiem Roku 2019 tygodnika "Time". Tuż po ogłoszeniu nadania tego tytułu młodej aktywistce opisywaliśmy sylwetki innych wyróżnionych. O podobne działania pokusili się także dziennikarze TVP, którzy będą jednak musieli tłumaczyć się ze swojego materiału przed Krajową Radą Radiofonii i Telewizji. Dlaczego?

Greta Thunberg została ogłoszona najmłodszym Człowiekiem Roku "Time" w historii nagrody. Wybór nastoletniej aktywistki wytłumaczył redaktor naczelny tygodnika Edward Felsenthal. Jak stwierdził, Szwedka "stała się najważniejszym głosem w najważniejszej sprawie naszej planety w tym roku, pojawiając się praktycznie znikąd, by stanąć na czele ogólnoświatowego ruchu".

Tuż po ujawnieniu nazwiska tegorocznego laureata opisywaliśmy na Antyfake.pl sylwetki innych wyróżnionych, w tym dwóch Polaków - Lecha Wałęsy (1981 rok) i Jana Pawła II (1994 rok). Zaznaczaliśmy też, że sama nagroda nie jest przyznawana jedynie osobom, które w dobry sposób przysłużyły się światu. Redakcja wybiera bowiem człowieka z największym wpływem na wydarzenia w danym roku, w tym te złe lub niepokojące. Stąd przytaczaliśmy nazwiska chociażby Nelsona Mandeli (1993 rok), Konrada Adenauera (1953 rok), czy Martina Luther Kinga (1963 rok), ale także Adolfa Hitlera (1938 rok) oraz Józefa Stalina (1939 i 1942 rok).

Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na wyroby tytoniowe i alkohol. Czy zmiany i tak mogą wejść w życie?Senat odrzucił ustawę podnoszącą akcyzę na wyroby tytoniowe i alkohol. Czy zmiany i tak mogą wejść w życie?Czytaj dalej

Greta Thunberg w materiale TVP

Całkowicie inaczej do tej kwestii podeszli dziennikarze Telewizji Polskiej. W swoim materiale do programu "W tyle wizji", obok sylwetki Grety Thunberg, pokazano jedynie okładki "Time" ze zdjęciami lub podobiznami Adolfa Hitlera, Józefa Stalina, Nikity Chruszczowa, króla Fajsala, Mao Zedonga, Ajatollaha Chomeiniego, Michaiła Gorbaczowa oraz Władimira Putina. Prywatna skarga w sprawie klipu szybko wpłynęła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, o czym oficjalnie poinformowała portal Wirtualnemedia.pl rzeczniczka prasowa instytucji Teresa Brykczyńska. Jak wynika z jej komunikatu, KRRiT "będzie występowała do nadawcy z prośbą o wyjaśnienia w tej sprawie".

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Lampka wina nie zaszkodzi? Naukowcy udowodnili, że bezpieczna dawka alkoholu w kwestii raka jednak nie istnieje
  2. Morawiecki: wdrożyliśmy mechanizmy ułatwiające rodzicom decyzję o drugim dziecku. Sprawdziliśmy słowa premiera w statystykach
  3. Media spekulowały, że Jurek Owsiak powalczy o prezydenturę. Aktywista odniósł się do plotek na swój temat

Źródło: Wirtualne Media
Foto: Parlament Europejski

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News