Dziennikarze prawicowego medium zapowiadają koniec niedziel handlowych. Ich doniesienia są mylące
Autor Michalina Kobla - 5 Kwietnia 2019

Dziennikarze prawicowego medium zapowiadają koniec niedziel handlowych. Ich doniesienia są mylące

Zakaz handlu w niedziele wywołuje wśród Polaków ogromne emocje. W serwisie Najwyższy Czas! ukazał się dotyczący głośnej ustawy artykuł, którego nagłówek sugerował czytelnikom nieprawdę. Jego treść stoi w całkowitej sprzeczności z obowiązującymi obecnie przepisami.

Zakaz handlu w niedziele okazał się pomysłem wzbudzającym dużo większe kontrowersje, niż zapewne początkowo przypuszczano. Wielu ekspertów negatywnie opiniuje projekt, który zdaniem polityków miał między innymi zachęcić polskie rodziny do spędzania ze sobą większej ilości czasu. Jest to jednak wartość trudna do zbadania, więc stopień jej realizacji pozostaje ogromną tajemnicą. Wśród polskiej opinii publicznej znaleźć można oczywiście także wielu zwolenników projektu, którzy chwalą Zjednoczoną Prawicę za tego rodzaju posunięcie.

Z czasem niedziel handlowych ma być coraz mniej, co zakładają oczywiście stosowne przepisy prawne przyjęte przez krajowy parlament. Do zmian dochodzi z założenia stopniowo, bez stanowiących dla Polaków niespodzianki przeskoków. Wszystkie kluczowe informacje na temat znaleźć można w przepisach ustawy.

Mylący nagłówek portalu Najwyższy Czas! na temat niedziel niehandlowych

Jako że od czasu wejścia w życie wspomnianych przepisów w mediach opisywane było niezadowolenie opinii publicznej z ich treści, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii wydało analizę, w której przedstawiciele resortu wypowiedzieli się negatywnie o ewentualnych zmianach w planowanej realizacji programu. Zaznaczyli także, iż w obecnej sytuacji należy próbować wzmacniać małe sklepy, tracące częściowo na wprowadzeniu niehandlowych niedziel oraz planować specjalne badania, mające wskazać na realne skutki wypełniania przepisach ustawy.

Właśnie w tym kontekście w serwisie "Najwyższy Czas!" ukazał się artykuł o tytule "Nie będzie więcej handlowych niedziel. Ministerstwo się nie zgadza". Nagłówek sugerował czytelnikom, że już od najbliższego czasu, jeśli nie nadchodzącego weekendu, nie będą mogli wykonywać niedzielnych zakupów. Jest to oczywiście nieprawda.

Zgodnie z art. 17. Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni: "w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia 2019 r. zakaz, o którym mowa w art. 5, nie obowiązuje w ostatnią niedzielę każdego miesiąca kalendarzowego". Według tego przepisu do końca tego roku nic w kwestii niedziel niehandlowych nie ulegnie zmianie, chociaż właśnie to sugerował wspomniany nagłówek.

Informacja, którą zawarto w tytule tekstu w serwisie, jest więc myląca oraz wprowadzająca czytelników w oczywisty błąd. Dla osób, które nie są na bieżąco z prawnymi zmianami oraz planem pracy Sejmu, podobna wieść okazywała się naprawdę sensacyjna. Jak się ostatecznie okazało - niesłusznie.

Dziennikarze prawicowego medium zapowiadają koniec niedziel handlowych. Ich doniesienia są mylące

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News