Erna Solberg
Autor Piotr Burakowski - 1 Października 2020

Premier Norwegii przeprosiła za lockdown? W sieci znajdziemy fałszywą grafikę

W internecie pojawiła się grafika z premier Norwegii Erną Solberg, a pod zdjęciem polityk napisano: “Przepraszam za lockdown! Byłam oszołomiona propagandą” – zwraca uwagę serwis fact-checkingowy fakenews.pl.

"Premier Norwegii przyznała, że słuszny był szwedzki model walki z rzekomą pandemią. Norweska premier uważa, że Norwegia nie powinna wprowadzać lockdownu, nie powinna zamykać szkół i przedszkoli, zakazywać spotkań ludziom, zmuszać ich do pracy w domu. Złe decyzje swojego rządu norweska premier tłumaczyła oszołomieniem w wyniku medialnej propagandy" – brzmi zawierający nieprawdziwe informacje komentarz pod grafiką.

Premier Norwegii

Zmanipulowana grafika pojawiła sie na facebookowej grupie "Ruch Społeczny WIR: Weto+Inicjatywa+Referendum", zyskując 119 komentarzy, 1,1 tys. udostępnień oraz 832 reakcji.

Nie przegap żadnego tekstu. Obserwuj AntyFAKE.pl w Google News

"Brawo za przyznanie się do błędów". "Popieram. Rząd nie chce się przyznać, tylko woli tkwić w tym całym kłamstwie i oszustwie". "Jedna na cały świat potrafiła przyznać się do błędu"."Żadne przeprosiny. Za to, co robią, tylko Trybunał i dożywotnia odsiadka" – komentują internauci.

Erna Solberg w rozmowie ze stacją NRK TV przyznała tymczasem jedynie, że przeprowadzenie kraju przez sytuację epidemiczną było dużym wyzwaniem. Wspomniała także: "Czy trzeba było zamknąć szkoły? Może nie. Ale jednocześnie uważam, że w tamtym czasie było to słuszne".

Działanie w dynamicznych warunkach pandemii

Polityk oceniła, że łatwo być mądrym po fakcie lub w sytuacji, kiedy nie trzeba podejmować decyzji. Przekonywała, że miała rację, decydując się na takie, a nie inne kroki, działając w dynamicznych warunkach rozwoju epidemii na początku marca.

Stwierdziła, że "może nie wszystkie środki były konieczne, ale były prawidłowe" i że ​​trzeba było je wówczas wprowadzić. Podkreśliła, że "wiele decyzji podjęła ze strachu".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Badacze wiedzą, kto jest największym źródłem “fejków” o Covid-19. To wysoko postawiony człowiek
  2. “Zachorujecie, to stracicie wynagrodzenie!”. TVP straszy pracowników i wprowadza ich w błąd

Przypomnijmy, że Szwecja, która na grafice została przedstawiona jako wzór walki z pandemią, to jedyny kraj europejski, który od marca odnotowuje najniższą liczbę infekcji w Europie. Polecamy nasz lipcowy artykuł, w którym szeroko omawiamy szwedzką strategię.

Źródło: Fakenews.pl
Foto: Wikimedia.org

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News