Omdlenia harcerzy na apelu z premierem
Autor Michalina Kobla - 4 Sierpnia 2019

Omdlenia harcerzy na apelu z Mateuszem Morawieckim. Co naprawdę wydarzyło się w Rybakach?

Omdlenia harcerzy podczas apelu z premierem Mateuszem Morawieckim w czasie obchodów 30-lecia Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej stały się tematem, który wzbudził wśród opinii publicznej duże zainteresowanie. Początkowo strażacy przekazali bowiem, że gorzej poczuło się nawet 200 skautów. Co naprawdę wydarzyło się w Rybakach oraz jaki był tego powód?

Omdlenia harcerzy podczas uroczystego zlotu ZHR w Rybakach wprawiły w osłupienie zapewne niejednego odbiorcę krajowych mediów. Podczas wydarzenia, na którym pojawił się premier Mateusz Morawiecki, miało się bowiem (według początkowych doniesień) poczuć gorzej aż 200 osób. Część z nich trafiła do zorganizowanego na miejscu szpitala polowego.Tak przynajmniej początkowo twierdzili strażacy i taka informacja zdobyła w sieci największy zasięg. Jak się jednak okazało, liczby podane przez służby miały być przesadzone.

Omdlenia harcerzy na apelu z Mateuszem Morawieckim

Sprawę ostatecznie skomentowała bowiem rzeczniczka ZHR, podharcmistrz Barbara Sobieska, która przedstawiła całkowicie inne, chociaż także naprawdę niepokojące dane. Sama uspokajała jednak, iż tego rodzaju omdlenia w takich ilościach nie są niczym zaskakującym, ani nadzwyczajnym, gdyż w wydarzeniu brało udział naprawdę wiele osób (ok. 6 tys.). Jak przekazała Sobieska, zasłabnąć miało ok. 60 skautów, którym szybko udało się pomóc we wspomnianym szpitalu polowym. Obecnie wszyscy mają już czuć się dobrze i nie przejawiać żadnych problemów zdrowotnych.

Ile godzin powinno się spać? Naukowcy obalają popularne mityIle godzin powinno się spać? Naukowcy obalają popularne mityCzytaj dalej

Jaki był powód omdleń? Według rzeczniczki ZHR na osłabienie harcerzy swój wpływ miały przede wszystkim warunki pogodowe. Zmęczeni po podróży oraz innych aktywnościach skauci poczuli się gorzej, gdyż wiele czasu spędzili na otwartym słońcu. Podczas apelu musieli także przez dłuższy czas stać, co nie pomagało szczególnie tym najbardziej wyczerpanym.

Mimo tych przykrych i niepokojących zdarzeń całe wydarzenie przebiegło ostatecznie zgodnie z planem. Premier Mateusz Morawiecki odbył rozmowy z harcerzami, a później uczestniczył we wspólnym ognisku. Zdjęcia z uroczystego zlotu są dostępne między innymi na oficjalnym koncie na Twitterze Kancelarii Premiera.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News