ONZ fake news
Autor AntyFAKE - 3 Październik 2019

Kraje ONZ podpisały specjalne porozumienie. Zobowiązały się do walki z fake newsami

Dwadzieścia należących do ONZ krajów, wśród których znalazły się między innymi Indie oraz Francja, podpisały specjalne porozumienie. Dotyczy ono walki z fake newsami oraz zwalczania dezinformacji w sieci. Porozumienie zainicjowali Reporterzy bez Granic.

ONZ: 20 państw członkowskich, w tym między innymi Kanada, Indie, Francja, Wielka Brytania oraz Republika Południowej Afryki, podpisały specjalne porozumienie. Zobowiązały się w nim, że w sieci będą promowały "niezależnie raportowane, różnorodne i wiarygodne” informacje. Tym samym wytoczyły więc wojnę internetowej dezinformacji.

Mazurek dała się nabrać na fałszywy łańcuszek z Twittera. Mimo złośliwości komentujących wciąż go nie usunęłaMazurek dała się nabrać na fałszywy łańcuszek z Twittera. Mimo złośliwości komentujących wciąż go nie usunęłaCzytaj dalej

Państwa ONZ przeciw fake newsom

Powstanie dokumentu zainicjowała międzynarodowa organizacja pozarządowa Reporterzy bez Granic. Przedstawiciele instytucji przyznali, że "umowa podkreśla odpowiedzialność dostawców Internetu za promowanie wiarygodnych treści i pluralizmu w celu uniknięcia obecnego chaosu informacyjnego".

Podpisanie porozumienia skomentował także francuski minister spraw zagranicznych, Jean-Yves Le Drian. Polityk przyznał, że celowa dezinformacja, która mnoży się w internecie w czasie kampanii wyborczej, "podważa zaufanie do instytucji demokratycznych". Dodał także, iż "pojawienie się globalnej przestrzeni cyfrowej wstrząsa światem informacji, niosąc ze sobą postęp i ryzyko."

Podobny krok ze strony dużych państw świata jest bez wątpienia ważnym krokiem w zorganizowanej walce z dezinformacją. Należy jednak obserwować, w jaki sposób władze tych krajów zamierzają wypełniać swoje zobowiązania oraz monitorować, czy w ramach tych działań nie będą nadużywały władzy wobec mediów.

Źródło: Polityka w sieci

Zobacz także

  1. Skargi na TVP i Polskie Radio podczas kampanii wyborczej. Zastrzeżenia zgłosiły cztery osoby
  2. Po Twitterze krąży zdjęcie rzekomej ofiary Tymoteusza Szydło. Dziewczyna nie ma z nim nic wspólnego
  3. Wieści24 rozliczają Kaczyńskiego z obietnicy wyborczej. Redaktor najpewniej źle ją zrozumiał
  4. Watykan stanął na krawędzi bankructwa? Współpracownik papieża Franciszka zaprzecza
  5. PiS złożyło kolejne protesty wyborcze. W ślady partii idzie Koalicja Obywatelska
  6. Ewa Chodakowska ofiarą internetowego oszustwa. Ktoś bezprawnie wykorzystał jej wizerunek