Jeff Bezos – założyciel koncernu Amazon.
Autor Piotr Burakowski - 18 Września 2020

Miliarderzy stali się bogatsi w trakcie pandemii? Tak, to prawda: osiągnęli niemal PKB Niemiec z 2019 r.

Mimo że gospodarka odczuła bardzo negatywnie skutki koronawirusa, to majątki najbogatszych Amerykanów znacznie powiększyły się przez pół roku pandemii – podaje “Parkiet”.

W ciągu sześciu miesięcy zakończonych 15 września 2020 roku majątki 643 amerykańskich miliarderów zwiększyły się o 29 proc. do 3,8 bln dolarów – wynika z raportu opracowanego przez amerykański think-tank Institute for Policy Studies oraz organizację Americans for Tax Fairness. Same wyliczenia są zaś oparte m.in. na zestawieniach miliarderów opracowanych przez magazyn "Forbes".

Miliarderzy osiągnęli niemal PKB Niemiec z 2019 roku

"W ciągu sześciu miesięcy pandemii Covid-19 majątki miliarderów z USA powiększyły się więc łącznie o większą kwotę niż wynosi nominalny PKB Arabii Saudyjskiej i zbliżyły się do zeszłorocznego poziomu PKB Niemiec. Pół roku wcześniej były one nieco większe od nominalnego PKB Wielkiej Brytanii" – pisze "Parkiet".

Dziennik podaje przykład właściciela Amazona Jeffa Bezosa, którego majątek powiększył się w pół roku o 73,2 mld dol. do 186,2 mld dol. Jeff Bezos jest obecnie na pierwszym miejscu w zestawieniach miliarderów "Forbesa" i Bloomberga. Akcje Amazona zyskały w tym roku około 40 proc.

"Majątek Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, powiększył się w ciągu sześciu miesięcy o 18,3 mld dol. do 116,3 mld dol. Inny cyfrowy potentat – Mark Zuckerberg, twórca Facebooka, powiększył w tym czasie majątek o 45,9 mld dol., do 100,6 mld dol." – czytamy na stronie dziennika.

Kinga Duda nie zarobi doradzając ojcu. Ale inni doradcy dostają krocie – ujawniamy kwotęKinga Duda nie zarobi doradzając ojcu. Ale inni doradcy dostają duże pieniądzeCzytaj dalej

Musk przegoniony procentowo przez Gilberta

Wzbogacił się także założyciel Tesli Elon Musk. Jego majątek wzrósł w pół roku o prawie 274 proc. – do 92 mld dol. Lecz pod względem procentowego przyrostu bogactwa wyprzedził go Daniel Gilbert, współzałożyciel firmy Quicken Loans, udzielającej pożyczek hipotecznych. Jak pisze "Parkiet", zwiększył on swoje bogactwo w pół roku o 672 proc. do 50,2 mld dol.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jak długo będziemy nosić maseczki? WHO studzi optymizm
  2. Minister pochwalił się sukcesami dot. pandemii. Jego słowa odbiegają od stanu faktycznego

Przypomnijmy, że dziennikarze "Financial Times" odkryli, że większość pozytywnych komentarzy brytyjskiej części Amazona to oszustwo. Dziennik podaje, że pozytywne opinie zamieszczano za pieniądze lub darmowe produkty. W efekcie Amazon skasował już tysiące opinii o produktach.

Źródło: "Parkiet"
Foto: KENZO TRIBOUILLARD /AFP/ East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News