Patryk Jaki
Autor AntyFAKE - 20 Maj 2019

Przedstawiciel Episkopatu Polski odniósł się do statystyk dot. księży-pedofilów udostępnionych przez Jakiego. Potwierdził, że są niepełne

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki tuż po premierze głośnego filmu Tomasza Sekielskiego udostępnił wykaz osób skazanych za czyny pedofilne z podziałem na zawody. Wynikało z nich, że jedynie trzech księży/zakonników odsiaduje obecnie podobne wyroki. Do danych zaprezentowanych przez polityka odniósł się koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, który otwarcie przyznał, iż są one niepełne.

15 maja 2019 roku Patryk Jaki udostępnił na swym koncie na Facebooku krótki post, w którym "w związku z licznymi prośbami opublikował wykaz osób skazanych przez Sąd za pedofilię z art 200, 200a, 200b KK z 1997 z podziałem na zawody". Jak wynikało ze statystyk, kary za czyny pedofilne odbywa obecnie 877 osób w tym 275 bez konkretnego zawodu, 144 pracowników dorywczych, 50 murarzy, 22 magazynierów, 21 rolników, 19 robotników, 12 elektryków, 11 stolarzy, 2 księży i 1 zakonnik itd. 

Do wspomnianych danych odniósł się koordynator ds. ochrony dzieci i młodzieży przy Konferencji Episkopatu Polski, o. Adam Żak. Jak stwierdził, wykazowi opublikowanemu przez Patryka Jakiego nie można całkowicie wierzyć, gdyż jest po prostu niepełny. 

- Opublikowana w mediach społecznościowych lista osób, odsiadujących karę więzienia za pedofilię, sporządzona według wykonywanego przez nie zawodu, jest niemiarodajna. (...) A ja znam więzienie, w którym siedzi czterech księży. (...) Tak przynajmniej było rok czy półtora temu, ale sytuacja niewiele się zmieniła. Znajomy adwokat z pamięci potrafił wymienić pięciu księży odsiadujących wyroki za takie czyny - powiedział o. Żak, cytowany przez Gosc.pl.

Skąd więc wzięły się nieścisłości w oficjalnych statystykach, prezentowanych przez wiceministra? Jak wytłumaczył Żak, sprawcy czynów pedofilnych nie mają obowiązku podawania wykonywanego przez siebie zawodu, kwestia ta jest dobrowolna. Wielu z nich, szczególnie tych z wyższym wykształceniem, ma więc nie przyznawać się do tego, czym na co dzień się zajmuje. Przedstawiciel Episkopatu przekonuje, że duża część osób umieszczonych w rubryce "bez konkretnego zawodu" po prostu nie ujawniła miejsca zatrudnienia.

Jak wyglądają więc prezentowane przez Kościół statystyki, którymi podpierał się zapewne o. Żak? W latach 1990-2018 zgłoszono władzom wspólnoty religijnej 382 przypadków, z czego 168 zajęły się organy ścigania. Z tego zakończyło się łącznie 135 spraw (2 uniewinnienia, 12 przypadków odmowy organów ws. wszczęcia postępowania, 36 umorzeń oraz 85 skazań).

Zobacz także

  1. NIK: Opieka paliatywna i hospicyjna w opłakanym stanie. Jak ten problem chcą rozwiązać politycy? [ANALIZA PROGRAMÓW]
  2. B. dziennikarka TVP Info wygrała z PiS przed sądem. Jej wizerunek wykorzystano bezprawnie w spocie wyborczym
  3. WŚwiecie24 opisało sukces w walce z rakiem szyjki macicy. Powielono kłamstwo o autyzmie przez szczepionki
  4. Fake ze znanym fotografem obiega Facebooka. Podpisano go jako funkcjonariusza SB skazanego za śmierć Popiełuszki
  5. Kaczyński na konwencji odniósł się do kwestii płci. Lekarka podważyła jego twierdzenia
  6. Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo