Pies alergia
Autor Maria Wieczorek - 9 Listopada 2019

Rasa psa, która w ogóle nie uczula? Obalamy popularny mit nt. czworonogów

Pies może się okazać sporym problemem dla alergików. Z tego też powodu internauci często próbują uzyskać jak najwięcej informacji na temat ras, które są rzekomo hipoalergiczne. Chociaż rzeczywiście istnieją psy, które nie wywołują bardzo dużych objawów alergicznych, wszystkie mogą stanowić kłopot dla osób z uczuleniem.

Pies jest oczywiście jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych. U 8% ogólnej populacji stwierdza się jednak uczulenie na jego alergeny, które często uniemożliwia przygarnięcie czworonoga pod własny dach. W sieci nie brakuje porad, dotyczących "hipoalergicznych", odpowiednich dla osób uczulonych ras. Jak się jednak okazuje, żadna z nich nie zapewnia pełnego bezpieczeństwa przed wystąpieniem objawów alergii.

Pies może uczulać bez względu na rasę

Zdaniem dr n. med. Ewy Cichockiej-Jarosz psy mają najmniejszy potencjał uczulający spośród ssaków, którymi człowiek najczęściej się otacza. Niestety nie istnieją "hipoalergiczne" rasy tego zwierzęcia. Znaleźć można jednak czworonogi, które z mniejszym prawdopodobieństwem będą doprowadzały uczulonych do nieżytu nosa, atopowego zapalenia skóry, czy nawet objawów astmy. Wyróżniającym je czynnikiem niekoniecznie musi być fakt, iż zamiast futra mają po prostu włosy. Alergenów u psów należy bowiem szukać przede wszystkim w ślinie oraz złuszczonym naskórku. Największe uczulenie wywołuje przede wszystkim obecna w nich lipokalina.

Warto zaznaczyć, że jej większą obecność stwierdza się u psów. Suki są więc nieco bezpieczniejszym wyborem dla alergików. Osoby z uczuleniami powinny unikać też czworonogów ze zmianami łojotokowymi na skórze.

Kocia skóra dobra na reumatyzm? Brutalny przesąd pochłonął życia wielu dachowcówKocia skóra dobra na reumatyzm? Brutalny przesąd pochłonął życia wielu dachowcówCzytaj dalej

Co ciekawe, badania nie wykazały mniejszego stężenia wspomnianego alergenu w domach, gdzie mieszkają rasy wskazywane jako mniej uczulające. Mimo tego Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne radzi alergikom, którzy chcą zdecydować się na przygarnięcie psa, aby wybierali przede wszystkim osobniki ras: sznaucer, Bedlington terrier, maltańczyk, pudel, Bichon Frise, Kerry blue terrier, irlandzki spaniel wodny, czy też grzywacz chiński. Warto jednak zaznaczyć, że nawet w ramach jednej rasy psy mogą wytwarzać całkowicie inne ilości alergenu. Nigdy nie mamy więc pewności co do bezpieczeństwa alergika przy wyborze czworonoga.

Jeżeli osoba uczulona ostatecznie zdecyduje się na psa, powinna pamiętać o kilku zasadach, które zdecydowanie ułatwią jej życie w jednym domu ze zwierzęciem. Niektórzy eksperci radzą, aby stosunkowo często kąpać czworonoga, ale nie dotykać jego mokrej sierści. Część specjalistów radzi także mycie rąk po polizaniu przez psa lub po bezpośrednim kontakcie z jego futrem, na przykład podczas zabawy.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Kobieta w ciąży nie może mieć kota? Lekarze twierdzą, że to zabobon
  2. Mieli być Somalijczycy lecący do Niemiec, w rzeczywistości grupa wracała do Nigerii. Antyimigrancki fejk na Twitterze
  3. Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News