Pies suchy nos
Autor - 25 Listopada 2019

Suchy nos u psa oznacza gorączkę? To wcale nie takie proste

Pies i jego zachowanie oraz kondycja fizyczna stanowią przedmiot wielu błędnych przekonań wśród ich właścicieli. Które są prawdziwe, a które należy włożyć między bajki? Jednym z najpopularniejszych przekłamań o zdrowiu czworonoga jest na pewno kwestia jego suchego nosa.

Pies z suchym nosem na pewno ma gorączkę - to mit, który wciąż powielany jest jednak przez wiele osób. Zdrowy pies rzeczywiście przeważnie ma mokry nos, ponieważ uczestniczy on w termoregulacji, a także jest gwarantem dokładnego węchu. Powód suchego nosa może być jednak banalny - czworonóg zbyt długo przebywał w klimatyzowanym pomieszczeniu, spał w nienaturalnej pozycji lub został wystawiony na mocny wiatr. Utrzymujący się suchy nos może być jednak objawem infekcji lub choroby. Nie należy jednak od razu wpadać w panikę. Aby dowiedzieć się, czy pies jest chory, najlepiej jest zmierzyć mu temperaturę oraz skontaktować się z weterynarzem.

Czy psy mają sny? Fakty mogą się okazać zaskakująceCzy psy mają sny? Fakty mogą się okazać zaskakująceCzytaj dalej

Pies okazuje się bohaterem wielu przekłamań

Co oznacza merdanie ogonem? Nie zawsze jest to oznaka zadowolenia pieska, chociaż powszechnie tak właśnie się uważa. Należy jednak zwracać uwagę na całe ciało - czy jest napięte, czy zwierzę wysuwa tułów do przodu (wtedy należy zachować szczególną ostrożność). Jeżeli zaś merda zamaszyście, a ciało wygląda na rozluźnione, wtedy istotnie pies jest w dobrym humorze. Kolejny mit związany jest z nieodczuwaniem bólu. Istotnie, psy odczuwają ból, ale instynktownie jako drapieżnicy starają się go nie okazywać, bojąc się reakcji stada. Skomlenie jest więc oznaką silnego cierpienia.

O osobach, które są w wiecznej kłótni, mówimy: żyją jak pies z kotem. Awantury między tymi zwierzętami wynikają z zupełnie innej mowy ciała. Przypomina to sytuację obcokrajowca, który nie zapoznawszy się z obyczajami panującymi w danym kraju, w miejscu publicznym używa gestów uznawanych tam za obraźliwe, chociaż w jego mniemaniu są przyjacielskie. "Koci grzbiet" u przestraszonego kota dla psa stanowić będzie rychłą zapowiedź ataku. Nie oznacza to jednak, że zwierzęta te nie będą w stanie zgodnie żyć pod jednym dachem.

Źródło: ekologia.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News