Praca komputer
Autor - 25 Listopada 2019

Pracujesz przy komputerze? Pamiętaj, że masz prawo do przerwy

Praca przy komputerze to w dzisiejszych czasach norma. Mało osób wie, że zgodnie z przepisami taki rodzaj pracy uznawany jest za pracę uciążliwą. Ustawodawca przewidział więc dla pracownika z tego tytułu specjalną przerwę.

Praca przy komputerze to materia regulowana w Rozporządzeniu Ministra pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe z dnia 1 grudnia 1998 r. W paragrafie 7 zawarty jest obowiązek pracodawcy do co najmniej 5-minutowej przerwy, wliczanej do czasu pracy, po każdej godzinie pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Przepisy dotyczą pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Uber chce nagrywać przejazdy ze względów bezpieczeństwa. Co z prywatnością danych?Uber chce nagrywać przejazdy ze względów bezpieczeństwa. Co z prywatnością danych?Czytaj dalej

Praca przy komputerze a przerwy

Według załącznika do rozporządzenia wyposażenie stanowiska pracy oraz sposób rozmieszczenia elementów tego wyposażenia nie może powodować podczas pracy nadmiernego obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego i (lub) wzroku oraz być źródłem zagrożeń dla pracownika. Przepisy nie dotyczą m.in. systemów komputerowych przeznaczonych głównie do użytku publicznego oraz kabin kierowców. Jeżeli więc pracujesz przy komputerze, twój pracodawca ma obowiązek zadbania o twoje zdrowie - kręgosłup i wzrok. Warto o tym pamiętać, aby móc skutecznie korzystać ze swych praw.

Źródło: infor.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News