PKW wybory
Autor Maria Wieczorek - 29 Października 2019

PKW wydała sprawozdanie z wyborów. Nie stwierdzono naruszeń wpływających na wynik

PKW opublikowała na swej oficjalnej stronie internetowej sprawozdanie z ostatnich wyborów parlamentarnych. Jak przekazano, mimo kilku korygowanych szybko pomyłek i błędów członkowie komisji "nie stwierdzili naruszeń prawa wyborczego, które mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów". Wciąż trwa jednak rozpatrywanie wyborczych protestów przez Sąd Najwyższy.

PKW udostępniła w sieci raport sporządzony po wyborach do Sejmu i Senatu, które odbyły się 13 października 2019 roku. Najważniejszą kwestią poruszoną w sprawozdaniu było oczywiście ostateczne potwierdzenie, czy w czasie elekcji nie doszło do naruszeń, które mogłyby w realny sposób odbić się na jej rezultatach. Przedstawiciele Komisji przekazali więc:

"Na podstawie posiadanych dokumentów i informacji o przebiegu głosowania i wyborów Państwowa Komisja Wyborcza nie stwierdziła naruszeń prawa wyborczego, które - w jej ocenie - mogłyby mieć wpływ na wynik głosowania i wynik wyborów."

Twittera obiega zdjęcie 'pracownicy farmy trolli'. W rzeczywistości to znana aktorka filmów dla dorosłychTwittera obiega zdjęcie 'pracownicy farmy trolli'. W rzeczywistości to znana aktorka filmów dla dorosłychCzytaj dalej

PKW opublikowało sprawozdanie z wyborów

Naruszeniem, do którego miało dochodzić najczęściej w czasie samej kampanii, okazało się wywieszanie banerów oraz materiałów wyborczych kandydatów na płotach bez zgody właścicieli danej posesji. W dniu wyborów najbardziej powszechny problem stanowiła za to oczywiście całkowicie odmienna kwestia:

"Najczęstszym błędem było umieszczanie w spisach sporządzonych dla obwodów odrębnych (zwykle zakładach leczniczych) wyborców, którzy nawet kilka dni przed wyborami opuścili już placówkę. W dniu głosowania do okręgowych komisji wyborczych i Państwowej Komisji Wyborczej zgłaszano nieliczne interwencje dotyczące nieprawidłowości w spisach, wynikające często z błędnego rozumienia skutków wpisywania się - na własny wniosek - do rejestru wyborców."

Praca komisji wyborczych miała w znacznej większości przebiec bez zastrzeżeń. Jak zaznaczają przedstawiciele PKW, w niektórych częściach kraju zdarzyły się pomyłki. Te były jednak szybko korygowane:

"W przeważającej liczbie obwodów głosowania komisje obwodowe prawidłowo ustaliły wyniki głosowania i poprawnie sporządziły protokoły głosowania. W nielicznych protokołach wystąpiły nieprawidłowości wynikające z niedostatecznej staranności komisji obwodowych i dotyczyły zwykle braków formalnych: niezłożenia podpisów przez niektórych członków komisji obecnych przy sporządzaniu protokołu oraz nieopatrzenia protokołu pieczęcią komisji."

Sam przebieg wyborów oraz kampanii został więc oceniony przez Państwową Komisję Wyborczą w sposób pozytywny. Temat głosowania wciąż jednak nie cichnie, gdyż Sąd Najwyższy nadal zajmuje się rozpatrywaniem licznych protestów. Na oficjalne rezultaty pracy Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych będziemy jeszcze musieli nieco poczekać.

Źródło: PKW

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News