Justyna Pochanke
Autor Piotr Burakowski - 28 Lipca 2020

KRRiT upomniała Pochanke za rozmowę w TVN. Chodziło o temat aborcji

Justyna Pochanke na antenie TVN rozmawiała z prof. Magdaleną Środą na temat projektu zaostrzającego dostęp do aborcji. Wywiad został negatywnie oceniony przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT uznała, że dziennikarka była “niewystarczająco przygotowana”, a także “wprowadziła odbiorców w błąd” – podaje TVP Info.

"Przeprowadzona analiza wykazała, że w audycji przekazano nieprawdziwą informację na temat prac sejmowych nad obywatelskim projektem ustawy »Zatrzymaj aborcję«. Słowa prof. Magdaleny Środy (cyt.) »jeśli chodzi o ustawę, którą wprowadza rząd (...)«, nie wskazywały, że jest to projekt obywatelski, lecz rządowy.

Wypowiedź nie została sprostowana przez prowadzącą, która zadając wcześniej prof. M. Środzie pytanie odnoszące się do tej kwestii – sama stwierdziła m.in. (cyt.) ...»wrzuca się projekt zaostrzenia aborcji (...)«. – przeanalizowało KRRiT.

TVP rozpowszechniła fake newsa. Grabiec oskarża telewizję i GowinaTVP rozpowszechniła fake newsa. Grabiec oskarża telewizję i GowinaCzytaj dalej

"W ocenie KRRiT taki sposób zaprezentowania opinii publicznej przedmiotowego zagadnienia można odebrać jako niewystarczające przygotowanie do dyskusji w wypadku dziennikarki prowadzącej audycję, skutkujące wprowadzeniem odbiorców w błąd" – oceniła Anna Szydłowska-Żurawska, Dyrektor Departamentu Prezydialnego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Witold Kołodziejski, przewodniczący KRRiT, wystąpił do TVN, tłumacząc, że "rolą dziennikarzy przeprowadzających wywiady jest m.in. moderowanie przekazu, a więc jednoczesne odnoszenie się do treści przekazywanych podczas jego trwania, w tym również czuwanie nad jego poziomem merytorycznym”.

Projekt “Zatrzymaj aborcję”

Przypomnijmy, że w kwietniu Sejm zajmował się obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży o nazwie "Zatrzymaj aborcję".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Bosak o konwencji stambulskiej: sfałszowany polski tekst
  2. Pieniądze z UE uzależnione od praworządności? Niejasna sytuacja Polski

Projekt zakłada zniesienie możliwości aborcji, jeśli występuje duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu. Propozycja zmian została złożona w Sejmie jesienią 2017 roku, a podpisało się pod nim 830 tys. obywateli.

Dodajmy, że w poniedziałek po 19 latach pracy Justyna Pochanke rozstała się z nadawcą. W roli nowego prowadzącego "Fakty" TVN i TVN24 zobaczymy Piotra Kraśkę.

Źródło: TVP Info
Foto: screen z "Faktów" TVN

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News