Pogoda mgła smog
Autor Michalina Kobla - 29 Listopada 2019

Czym się różnią mgła i smog? Łatwo je ze sobą pomylić

Pogoda w ostatnim czasie zdecydowanie nie rozpieszcza. Jak odróżnić, czy ograniczona widoczność za oknem jest wynikiem występowania mgły, czy też efektem smogu? Aby pozostać świadomym, warto przyjrzeć się obu zjawiskom.

Pogoda o tej porze roku wymaga już powszechnego grzania w domach. To głównie uczestniczące w tym procesie "kopiuchy" odpowiedzialne są za tworzenie smogu w polskich miastach. Mgła z kolei jest całkowicie naturalnym zjawiskiem. Związki chemiczne w formie pyłu to produkty uboczne procesu tworzenia ciepła w nieekologiczny sposób. Powstaje z nich smog, który osiadając na ulicach oraz ubraniach, ale i układzie oddechowym, powoduje problemy z płucami.

Popularny obraz miasta w smogu ogranicza widoczność, ale tylko do kilku kilometrów. W większych miastach widoczność przekracza przynajmniej 1000 metrów - inaczej sprawa wygląda z mgłą.

Polacy ocenili starania władz w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Wyniki nie są najlepszePolacy ocenili starania władz w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Wyniki nie są najlepszeCzytaj dalej

Pogoda jesienią zwiększa ryzyko mylenia smogu z mgłą

Mgła rzeczywiście często mylona jest z zanieczyszczeniem powietrza. W rzeczywistości to jednak widoczne skupienia malutkich kropelek wody, które przez swoją mała wagę unoszą się nad ziemią. Ograniczają one widoczność powyżej 1000 metrów, co jest głównym wyznacznikiem, z którym ze zjawisk mamy do czynienia. Smog rzadko kiedy przekracza taką wartość. Lekka mgła występuje oczywiście przy zanieczyszczeniu powietrza, jednak mgła gęsta nie zawsze oznacza smog w powietrzu.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Le Monde: Hakerzy powiązani z Rosją zaatakowali sztab Macrona. Wykradli maile przed wyborami prezydenckimi 2017

2. Antyfake - najpopularniejszy portal fact-checkingowy. Najważniejsze informacje

Źródło: twojapogoda.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News