Pasażerowie komunikacji miejskiej w maseczkach.
Autor Piotr Burakowski - 7 Sierpnia 2020

Ile pieniędzy zasiliło kasę państwa z mandatów za brak maseczek

Funkcjonariusze w związku z brakiem maseczki ukarali prawie 14 tys. osób mandatem karnym (pouczyli 55 tys.), a w prawie 6 tys. przypadków skierowali wnioski o ukaranie do sądu – poinformował insp. Mariusz Ciarka, rzecznik Komendy Głównej Policji.

Jeden mandat to koszt 500 zł, dlatego łączna suma kar wyniosła blisko 7 mln zł. Dodajmy, że osobom, które nie przestrzegają obostrzeń i przepisów (np. właścicielom sklepów) inspektor sanitarny może wymierzyć karę od 5 do 30 tys. zł.

Mandat za brak maseczki a kwestie prawne

Obywatele, którzy nie przyjęli mandatu, a policja skierowała wnioski o ich ukaranie do sądu, nie mają raczej powodu do obaw.

Mikołaj Małecki, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego UJ, zwracał uwagę w rozmowie z AntyFAKE.pl, że nikt nie może zostać ukarany za brak maseczki, jeśli nie jest chory lub podejrzany o zachorowanie, co zostało zdefiniowane w ustawie o chorobach zakaźnych.

– Sądy będą takie mandaty czy kary uchylały [co miało już dotychczas miejsce – przyp. red.], bo są związane ustawą, a nie nielegalnym rozporządzeniem – oceniał Mikołaj Małecki w ramach artykułu na temat nowej zmiany dotyczącej noszenia maseczek.

Konfederacja bez maseczek na zaprzysiężeniu. Politycy złamali obowiązek?Konfederacja bez maseczek na zaprzysiężeniuCzytaj dalej

Przykład sprawy, gdzie obywatel nie przyjął mandatu

Przykładem jest sprawa w Kościanie (wielkopolskie). Sąd odmówił ukarania mężczyzny, który w środku epidemii koronawirusa jechał rowerem bez maseczki i – teoretycznie – przy okazji złamał zakaz poruszania się.

Po pierwsze, sędzia Agnieszka Olszewska stwierdziła, że zakaz przemieszczania się wprowadzono bezprawnie. Przybliżyła, że ustawa o zapobieganiu chorobom zakaźnym pozwala, poprzez rozporządzenie, co najwyżej na ograniczenie obywatelom sposobu przemieszczania się, ale nie na jego całkowite zakazanie.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Wpis Trumpa usunięty z Facebooka. “Szerzenie dezinformacji”
  2. Adwokat zatrzymanej ws. pomników: “Będę przygotowywała zażalenie”

Agnieszka Olszewska powołała się także na Konstytucję RP, w której znajdziemy zapis o wolności poruszania się, którą, owszem, można ograniczyć, jednak tylko poprzez odpowiednią ustawę, ale nie rozporządzenie.

Po drugie, w wypadku obowiązku zasłaniania ust i nosa sędzia wytłumaczyła, że można wprowadzić "obowiązek stosowania środków profilaktycznych", ale jedynie przez "osoby chore i podejrzane o zachorowanie". Z kolei nakaz miał powszechny charakter, dlatego sąd uznał go za nielegalny.

"Brak jest podstaw pozwalających na tak daleko idącą ingerencję w prawa i wolności jednostki" – oceniła Agnieszka Olszewska.

“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”Czytaj dalej

Zmiany dotyczące maseczek

Przypomnijmy, że rząd szykuje szereg zmian dotyczących maseczek. Łukasz Szumowski, minister zdrowia, zapowiedział, że jeszcze w tym miesiącu sklepy będą miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek.

Z kolei od 1 września, jeśli tylko nie możemy nosić maseczki, wprowadzony zostanie obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach w zakresie zasłaniania ust i nosa. W niepotwierdzonych wciąż planach są wesela w maseczkach.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Jan Bielecki / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News