Piotr Molecki / East News
Autor Piotr Burakowski - 4 Września 2020

Poseł PiS: w 2018 r. obniżono wynagrodzenia posłów o 20 proc. Prawda?

Jeszcze niedawno politycy niemal przepchnęli znaczną podwyżkę swoich pensji, która wzbudziła sprzeciw opinii publicznej. Tymczasem poseł PiS Jarosław Zieliński stwierdził 14 sierpnia podczas posiedzenia Sejmu, że “w przypadku posłów, senatorów, samorządowców wynagrodzenia uległy nawet w 2018 roku obniżeniu o 20 proc.” – podaje serwis Demagog.org i wskazuje, że taka wypowiedź jest zgodna z prawdą.

Ostateczne głosowanie nad projektem ustawy, która dotyczyła obniżek wynagrodzeń dla posłów i senatorów, odbyło się 10 maja 2018 roku. Nowelizacja ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora obejmuje obniżenie uposażeń o 20 proc.

Projekt ustawy uzyskał poparcie

Zmiany zostały poparte przez 226 posłów PiS, ośmiu KUKIZ’15, trzech Wolni i Solidarni oraz jednego posła niezależnego. Pozostałe ugrupowania opozycyjne na czele z PO nie wzięły udziału w głosowaniu, zaś niewielki odsetek stanowiły głosy sprzeciwiające się (dwóch deputowanych), a także głosy wstrzymujące się (pięciu deputowanych).

Podobnie było w Senacie, gdzie ustawę poparło 57 senatorów PiS, zaś jeden wstrzymał się od głosowania. Jeśli chodzi o senatorów KO, to tylko jeden spośród 31 wziął udział w głosowaniu, sprzeciwiając się pomysłowi. Czterech niezależnych nie uczestniczyło w głosowaniu, jeden wstrzymał się od głosu, a jeden głosowała "za".

Tak nowelizacja ustawy uzyskała niezbędną większość w obu izbach, dlatego pod koniec czerwca 2018 roku została podpisana przez Andrzeja Dudę.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Manipulacja TVP Info. Awaria Czajki zilustrowana zdjęciem z 2015 roku
  2. O. Rydzyk otrzymał ponad 6 mln zł od Fundacji PZU. Pieniądze przyznano łamiąc regulamin?

Przypomnijmy, że głosami opozycji Senat odrzucił ustawę, która miała gwarantować podwyżki politykom. Choć jeszcze kilka dni wcześniej większość opozycji, podobnie jak PiS, poparła w Sejmie ustawę przyznającą większe pensje dla posłów, senatorów, prezydenta, całego rządu i wojewodów, a także wynagrodzenie dla żony prezydenta. Później, pod wpływem krytyki społecznej, opozycja wycofała się z poparcia.

Źródło: Demagog.org
Foto: Piotr Molecki / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News