Portal rozrywkowy Polska
Autor AntyFAKE - 12 Październik 2019

'Polska nazistowska okupacja' w artykule portalu rozrywkowego z USA. Sformułowanie ostatecznie usunięto

Portal rozrywkowy "Deadline" opublikował artykuł dotyczący planów powstania filmu opowiadającego historię Ireny Sendlerowej. W tekście pojawiło się sformułowanie "polska nazistowska okupacja", które stanowczo skrytykowano w komentarzach. Ostatecznie autor edytował artykuł tak, aby mówił o "okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy".

Portal rozrywkowy "Deadline", skierowany przede wszystkim do amerykańskich internautów, opublikował tekst dotyczący zawodowej przyszłości aktorki Gal Gadot. Artystka wkrótce wcieli się w rolę Ireny Sendlerowej w filmie, który będzie także jednocześnie współprodukować. Autor artykułu opisał pokrótce obraz o odwadze kierowniczki referatu dziecięcego Rady Pomocy Żydom przy Delegaturze Rządu na Kraj, nie unikając jednak sformułowania noszącego znamiona historycznego przekłamania. W tekście mogliśmy bowiem przeczytać:

"»Irena Sendler« opowiada wstrząsającą historię buntowniczego sprzeciwu kobiety wobec polskiej nazistowskiej okupacji i niesamowitej sieci, którą rozwinęła, by opiekować się i uratować 2500 żydowskich dzieci z warszawskiego getta."

To może być ważny dla przyszłości mediów wyrok. Książę Harry pozywa tabloidyTo może być ważny dla przyszłości mediów wyrok. Książę Harry pozywa tabloidyCzytaj dalej

Sformułowanie "polska nazistowska okupacja" zostało krytycznie odebrane przez czytelników, którzy w komentarzach odnieśli się do niego w bardzo negatywny sposób. Fraza mogła bowiem fałszywie sugerować, że to Polacy byli nazistowskimi okupantami. Sprawa łudząco przypomina więc walkę z hasłem "polskie obozy koncentracyjne", prowadzoną zarówno przez działaczy politycznych, jak i samych obywateli. Autor edytował artykuł, pisząc o "okupowanej przez nazistów Polsce". Ostateczna wersja dotyczy za to "okupacji Polski przez nazistowskie Niemcy". 

Poniżej prezentujemy pierwotną oraz zmienioną wersję wycinka artykułu:

Portal rozrywkowy historia

Portal rozrywkowy II wojna światowa

Źródło: Deadline

Zobacz także

  1. Skargi na TVP i Polskie Radio podczas kampanii wyborczej. Zastrzeżenia zgłosiły cztery osoby
  2. Po Twitterze krąży zdjęcie rzekomej ofiary Tymoteusza Szydło. Dziewczyna nie ma z nim nic wspólnego
  3. Wieści24 rozliczają Kaczyńskiego z obietnicy wyborczej. Redaktor najpewniej źle ją zrozumiał
  4. Watykan stanął na krawędzi bankructwa? Współpracownik papieża Franciszka zaprzecza
  5. PiS złożyło kolejne protesty wyborcze. W ślady partii idzie Koalicja Obywatelska
  6. Ewa Chodakowska ofiarą internetowego oszustwa. Ktoś bezprawnie wykorzystał jej wizerunek