Wybory parlamentarne głosowanie
Autor Michalina Kobla - 12 Października 2019

Jak oddać ważny głos w wyborach parlamentarnych? Przypominamy najważniejsze zasady

Wybory parlamentarne odbędą się już w niedzielę 13 października 2019 roku. Na dzień przed głosowaniem przypominamy, jak oddać ważny głos na wybranego przez siebie kandydata. Wskazujemy też na najczęstsze błędy i pomyłki, których należy unikać.

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się w całej Polsce już 13 października. Przed głosowaniem warto przypomnieć sobie, w jaki sposób postąpić z kartą wyborczą, aby nasz głos uznano za ważny. Nierzadko zdarza się bowiem, że mimo dobrych intencji i chęci zagłosowania na konkretnego kandydata, wyborcy popełniają błąd przy samym zaznaczaniu.

Cisza wyborcza w sieci. Czego nie wolno internautom w tym okresie?Cisza wyborcza w sieci. Czego nie wolno internautom w tym okresie?Czytaj dalej

Wybory parlamentarne 2019: jak oddać ważny głos?

Każdy obywatel w niedzielę otrzyma w swoim lokalu wyborczym dwie jednostronicowe karty. Jedna z nich będzie zawierała nazwiska kandydatów do Sejmu (szare tło), druga - osób ubiegających się o miejsce w Senacie (żółte tło). Jeżeli nie będziemy pewni, jak poprawnie oddać ważny głos, przypomni nam o tym także specjalna informacja na dole kart. My już dziś przytaczamy jednak najważniejsze zasady, do których powinni zastosować się wyborcy.

Oddanie ważnego głosu na jednej karcie polega na postawieniu znaku X w małej kratce, znajdującej się obok imienia i nazwiska wybranego przez nas jednego kandydata (jeżeli postawimy X przy kilku nazwiskach kandydatów z jednej listy, głos przechodzi właśnie na tę listę). Analogicznie głos zostaje więc uznany za nieważny, jeżeli dany wyborca nie postawi znaku X przy żadnym nazwisku lub tez wpisze go w kratki przy kilku kandydatach z różnych list.

Warto zaznaczyć, że jeżeli spełnimy podstawowe, najważniejsze zasady głosowania, dopisanie czegoś na karcie nie unieważni naszego głosu. W przeszłości było inaczej, o czym zapominało wielu wyborców. Po nowelizacji Kodeksu wyborczego z 2018 roku nie musimy już jednak się tym przejmować. Błędem, który zdarza się stosunkowo często i "dyskwalifikuje" nasz głos, jest jednak zamazanie kratki zamiast postawienia znaku X.

Udając się do lokalu wyborczego, należy też pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego dokumentu ze zdjęciem. Może to być dowód osobisty lub paszport. W innym przypadku nie będziemy mogli odebrać wyborczych kart. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek wątpliwości co do sposobu oddania ważnego głosu, o przypomnienie zasad można poprosić także członków komisji.

Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News